Jak probíhaly volby do Poslanecké sněmovny v Libereckém kraji
232 959 lidí v Libereckém kraji využilo při letošních sněmovních volbách své volební právo. Účast u voleb tak byla o více než 3 procenta vyšší než před čtyřmi lety, konkrétně 68 procent. To je nejvíc od roku 1998, kdy k volbám přišlo 74 procent voličů. Atmosféru voleb v Libereckém kraji zachytila na mikrofon reportérka Jana Pavlíčková.
Nejvíc hlasů ve sněmovních volbách získalo v Libereckém kraji hnutí ANO. Konkrétně 34,4 procent všech hlasů. Svůj hlas dalo hnutí ANO 79 181 lidí. Na druhém místě skončila s 18,06 procenty koalice SPOLU, v kraji ji volilo 41 567 lidí. Třetí bylo hnutí STAN, získalo 16,34 procent hlasů. Hnutí SPD má 8,65 procent, Piráti 8,2 procent a Motoristé 7,35 procent hlasů.
Celkem obsadí kandidáti z Libereckého kraje šest poslaneckých křesel, o dvě méně než dosud. Tři bude mít hnutí ANO v čele s Jitkou Volfovou. Doplní ji David Pražák a Jana Pastuchová. Koalice SPOLU získala pouze jeden mandát, který patří Lucii Bartošové z ODS. Pětadvacetiletá studentka politoligie a politického marketingu z Frýdlantu se díky preferenčním hlasům dostala z 5. místa na kandidátce SPOLU do jejího čela. Dvě poslanecká křesla pak připadla hnutí STAN. Ty bude ve sněmovně za Liberecký kraj reprezentovat Jan Sviták a Jan Berki.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Závěr příběhu staré Karviné, který měl zůstat pod zemí
Karin Lednická, spisovatelka

Šikmý kostel 3
Románová kronika ztraceného města - léta 1945–1961. Karin Lednická předkládá do značné míry převratný, dosavadní paradigma měnící obraz hornického regionu, jehož zahlazenou historii stále překrývá tlustá vrstva mýtů a zakořeněných stereotypů o „černé zemi a rudém kraji“.






