Jak firmy reagují na vedra? Dostupná voda, home office i kratší pracovní doba

podnikatelka, manažerka, byznysmenka, zaměstnanec v kanceláři, dress code, společenské oblečení, vedro v kanceláři, klimatizace, větrák, ochlazení, kancelář (ilustrační foto)

Čechy trápí dlouhá vlna tropických veder. Zaměstnavatelé proto přizpůsobují pracovní dobu a musí zajistit dostatek nápojů.

Některé firmy pouštějí lidi dřív nebo je nechávají rovnou pracovat z domova. Například v ostravských hutích mohou zaměstnanci odpočívat v klimatizované místnosti.

Přístup k nápojům musí mít všichni zaměstnanci celoročně. Stačí mít kohoutkovou vodu. Další nápoje musí zaměstnavatelé poskytovat, když je v kanceláři přes 31 stupňů, řekla Českému rozhlasu právnička Anna Všetečková. „V dalších případech je zaměstnavatel povinen i zkracovat pracovní dobu a případně ji jinak rozvrhovat.“

Například administrativní pracovníci pražských hasičů v pátek mohli odejít z práce dřív, uvedl jejich mluvčí Martin Kavka. „Musí ráno přijít do práce, zajistit nejnutnější pracovní úkony, tak, aby byl zachován chod sboru, a pak mohou odejít pracovat domů.“

Hasiči, kteří mají jezdit k požárům nebo likvidovat nehody, ale domů jít nemůžou.

Takzvaný home office nabízejí i některé banky a na stavbách se začíná pracovat dřív, když ještě nejsou tak vysoké teploty.

Spustit audio
autor: Martin Karlík|zdroj: iROZHLAS.cz

Související