Jablonecké školky se otevřou 11. května, liberecké o týden později

3. květen 2020

Mateřské školy v Liberci se otevřou nejpozději 18. května, provoz v řadě z nich bude časově i kapacitně omezen. V Jablonci nad Nisou zahájí provoz 11. května v rozsahu jako před vyhlášením nouzového stavu.

V Liberci je 31 mateřských škol, které navštěvuje zhruba 2 800 dětí, uzavřené jsou od poloviny března. „Po diskuzi s ředitelkami a řediteli našich mateřských škol jsme stanovili pondělí 18. května jako nejzazší datum, kdy budou schopny po organizační i personální stránce otevřít. Už teď je přitom zřejmé, že prakticky každá mateřská škola bude mít svůj vlastní režim i provozní dobu,“ řekl náměstek primátora pro školství v Liberci Ivan Langr (Starostové pro Liberecký kraj). Podle něj bude různý režim dán nejen podmínkami, které musí školky splnit, ale také tím, že polovina učitelek je starší 50 let.

Langr předpokládá, že ve školkách se bude provádět takzvaný ranní zdravotní filtr. „Abychom vyloučili převzetí dětí s příznaky respiračního onemocnění. Je také možné, že budou muset být početně omezeny skupiny ve třídách. V takovém případě mateřským školám doporučíme, aby přednostně daly prostor předškolákům, jichž v Liberci momentálně máme 840,“ dodal náměstek. Liberec od poloviny dubna začal školky zásobovat ochrannými a dezinfekčními prostředky.

Ke stejnému kroku se chystá i Jablonec, který má 18 školek také uzavřených od poloviny března. Otevírat se budou na základě rozhodnutí rady města v plném rozsahu 11. května. „Jak se rozvolňují protikoronavirová vládní opatření a lidé se vrací do svých zaměstnání, volají někteří rodiče po otevření školek,“ uvedl primátor Jiří Čeřovský (ODS). Podle náměstka pro oblast humanitní Davida Mánka (ANO) by se měly školky podle předběžných zjištění naplnit zhruba ze dvou třetin.

zdroje: ČTK ,
Spustit audio

Související