Hvězdné pažby pušek českých biatlonistů pocházejí z Budíkova

25. únor 2015

Medailové žně na olympiádě a v závodech Světového poháru má za sebou český biatlon. Za těmito úspěchy není jen dřina a forma závodníků a závodnic. Stojí za ním i šéftrenér reprezentace Ondřej Rybář a jeho švagr Josef Šenberk, který má v Budíkově na Českodubsku truhlářskou dílnu, kde mimo kuchyňských linek a dalšího vyrábí také pažby k biatlonovým puškám.

Pažby biatlonových pušek se nevyrábějí sériově, ale na zakázku. Každá pažba je tedy originál, speciálně připravený na míru konkrétnímu závodníkovi.

„K výrobě používáme hlavně lípu a používáme také ořech. Lípa se používá hlavně kvůli váze, protože je lehčí,“ vysvětluje Josef Šenberk.

Sehnat lipové dřevo přitom není tak jednoduché, protože lípa je chráněným stromem. Hodí se proto i dřevo z různých prořezů po vesnicích.

„Pažby děláme ze třech kusů, to je taková naše specialita. V tom sendviči si jednotlivé pláty pomohou v pevnosti,“ prozrazuje Šenberk.

A kdo z reprezentantů jeho pažby používá? „Jezdí sem všichni,“ usmívá se Josef Šenberk a dodává: „Nejnovější pažbu má ale asi Veronika Vítková a Ondra Moravec.“

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.