Horská střediska v Libereckém kraji zažívají nápor lyžařů. Kde a za kolik zaparkovat?

15. leden 2021 06:00
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Do Bedřichova dorazila v sobotu ráno spousta lidí. Obě hlavní parkoviště jsou už plná

I kvůli vládním opatřením proti šíření nákazy koronavirem zažívají horská střediska v Libereckém kraji nebývalý zájem. A to i přes uzavření sjezdovek. Do Jizerských hor a Krkonoš se díky ideálním sněhovým podmínkám vydávají stovky běžkařů. Jak na tom jsou parkoviště u nejvýznamnějších z nich, zjistila redaktorka Eva Malá.

Kde zaparkovat v Bedřichově?

Bedřichov má na 4 parkovištích více než 500 míst pro automobily, další místa k parkování nabízejí místní penziony a hotely, které jsou kvůli koronavirovým opatřením zavřené. Parkoviště v centru obce je vhodné pro nástup na trasy Jizerské magistrály na stadionu. Je možné tam platit kartou a parkovné stojí ve všední dny do tří hodin stání 100 korun na hodinu, za každou další hodinu 150 korun. Pokud tam budou lyžaři stát více než 8 hodin, platí se 200 korun.

To samé platí i pro parkoviště na Maliníku. O víkendu vyjde parkovné dráž. Na centrálním parkovišti stojí první hodina 100 korun, a další dvě 180 korun. Pokud jsou obě uvedená parkoviště obsazená, vedení obce doporučuje využít odstavnou plochu číslo 4. Ta je sice od stadionu asi kilometr, je ale největší a je zdarma.

Mapa parkovišť v Bedřichově

Čtěte také

Do Bedřichova se dostanete také autobusy z Liberce i Jablonce. Liberecký kraj navíc o víkendu zvýší počet spojů, aby se neopakoval kolaps z předchozího týdne, kdy musela policie příjezd do Bedřichova uzavřít. Cestující z Liberce můžou navíc využít linku MHD 18, která zhruba jednou za hodinu jede až do Bedřichova. Z Jablonce nad Nisou lze využít autobusové linky 101 a 121. Linka 650 jezdí z Frýdlantu přes Raspenavu, Hejnice a Bílý Potok na Smědavu, kde je další vyhledávané nástupní místo Jizerské magistrály.

Parkování v Harrachově dražší

Řidiči nově zaplatí v krkonošském Harrachově na centrálním parkovišti poblíž autobusového nádraží místo současných 100 korun 200 korun. Obytný vůz přijde na 400 korun za den. Víc zaplatí řidiči také v centru města, kde je půlhodina bude stát 25 korun.

Velmi oblíbené jsou také běžkařské tratě v okolí Smědavy. Na tamní parkoviště se vejde 80 aut a řidiči zaplatí za hodinu 100 korun. K placení musí využít parkovací automat. Centrální parkoviště pod libereckým Ještědem nabízí 600 míst v těsné blízkosti infocentra a lanové dráhy Skalka. Z toho polovina je v krytém parkovišti. Řidiči tam za hodinu zaplatí 100 korun. Z Liberce se k tomuto areálu dá také přijet tramvají číslo 3.

autoři: Eva Malá , Jan Žíla
Spustit audio

Související