Hmyz - jídlo budoucnosti? Na Malé Skále se konal Velký hmyzí večer!

30. říjen 2014

Smažení červi se zeleninovým salátem, cvrčci na másle, kobylky s bazalkou a česnekem, tak na takové menu nejsme zrovna zvyklí. Hmyz přitom patří v mnoha zemích světa mezi vyhledávané delikatesy.

Velký hmyzí večer se konal na Malé Skále v Českém ráji. Hmyzí šéfkuchař Milan Václavík na něm asi šesti desítkám návštěvníků přednášky dal možnost zjistit, jak hmyz na talíři skutečně chutná.

„Nemějte strach z toho, jak hmyz chutná. Kdyby to bylo hnusné, nejedli by to lidé po celém světě,“ uklidňuje návštěvníky Milan Václavík.

Po chvilce se červi přesunuli z pánve na talíře ochutnávačů. Jaké byly jejich první dojmy? „Křupe to a je to příjemný. Kdybych to neviděla, tak nepoznám, že to jsou červi.“ „Je to výborný. Nesmí se na to koukat, ale je to dobrý.“

A proč bychom se měli zajímat o hmyz jako o potravu? „Říká se, že hmyz je potrava třetího tisíciletí. 100 gramů hmyzu vystačí dospělému člověku energeticky na celý den,“ upozorňuje Milan Václavík.

Chcete si zkusit připravit hmyzí specialitu sami doma? Pak pro vás máme pár důležitých doporučení. Poslouchejte…

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.