Herci Pavel a Petr Batěkovi: Role princů nás minuly, začínali jsme pozdě

11. červen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Pavel Batěk a Petr Batěk

Oba jsou herci a nabídky na role někdy dostávají prostřednictvím toho druhého. „Zažívám to pořád – pořád rozdávám Pavlovo číslo,“ směje se starší Petr.

Pavel Batěk a Petr H. Batěk si jako bratři velmi rozumí a pochvalují si tuto skutečnost názvem známého filmu Můj brácha má prima bráchu. I jejich jména je spojují – Petr a Pavel slaví svátek ve stejný den. A protože mají jména hodně zaměnitelná, přidal si Petr do podpisu písmeno H. „Když jsem začal psát poezii, řekl jsem si, že by bylo dobré to odlišit a to jméno prodloužit. Ale co je to H., to neprozradím.“

Život plný paradoxů

Jejich otec byl muzikant a psal texty. „Mně se to líbilo. Pouštěl jsem si třeba Queeny a psal české texty. Brácha taky vklouznul do muziky, ale pak jsme vstoupili do amatérského divadla – každý do jiného souboru. Ale k profesionálnímu herectví jsem se dostal až v 27 letech,“ vypráví Petr cestu k herectví.

Pavel Batěk

Pavel šel na DAMU také pozdě, bylo mu už 25 let. „Role princů nás tím pádem minuly. Já jsem chtěl hrát v kapele, hrál jsem na basu v The Doors Revival, ale v tu samou dobu přišel brácha, že má dva amatérské soubory a nestíhá to. A tak jsem se dostal k herectví a šel jsem to studovat.“

Petr herecké vzdělání nemá, ale jezdil na DAMU na soukromé lekce, aby to dohnal. „Život je krásný a plný paradoxů. Do divadelní branže jsem naskočil bez školy, a pak jsem byl šéfem katedry na mezinárodní konzervatoři,“ říká Petr.

Hraní je baví. „Je to krásné povolání, ale měl by se tím člověk bavit, naladit se na sebe a ne se trýznit, že se mu něco nepovedlo. Měla by v tom být ta lehkost,“ vysvětluje Pavel. „To je pravda, ale tohle by mělo být v celém životě, ne jen v herectví, někdy si život zbytečně komplikujeme. Je to jen možnost volby. Práce vás musí bavit, jinak je to mučení v jakékoli oblasti,“ dodává Petr.

Penzion v době krize? Odvážné

Petr v životě zaznamenal další paradox a stal se provozovatel penzionu ve vinařské oblasti v Mikulově. Pavel se nestačil divit. „Já jsem mu řekl, jestli to náhodou není blbost v době koronavirové krize. Bylo to odvážné.“

Petr Batěk

„Přišel jsem k tomu opět jak slepý k houslím. Nabídl mi to kamarád, já na to kývl a teď jsem hoteliér. Vlastně se ten život hezky harmonicky propojuje. Vychází teď totiž nové perlivé víno a na etiketě je moje báseň s podpisem.“ A bratr Pavel se tam těší na soustředění s kapelou.

Uvažuje Petr o vinici? Proč by měli slavit svátek na Josefa a proč Pavel hledá pod zemí staré kovy? Jak se jim hraje spolu? Poslechněte si v pořadu Slavné dvojice.

autoři: Alexandra Mynářová , djo
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...