Haló, haló. Rozhlas začal vysílat před 94 lety ze stanu půjčeného od skautů

18. květen 2017
Pravidelné vysílání tehdejšího Československého, dnes Českého rozhlasu bylo zahájeno 18. května 1923 z pražských Kbel, ze stanu vypůjčeného od skautů. Vysílalo se pouze hodinu

Dnes 18. května slaví Český rozhlas výročí čtyřiadevadesát let o zahájení svého výročí. Právě 18. května 1923 totiž Československý rozhlas začal vysílat z pražských Kbel, a to ze stanu, který si nadšenci vypůjčili od skautů.

První pokusy o zahájení rozhlasového vysílání na území Československa proběhly už po první světové válce, premiérově se sice vysílalo z pražského Petřína 28. října 1919 při prvním výročí vzniku samostatného státu.

Pravidelné vysílání ale začalo ze Kbel, odkud byly vysílány první pořady stanice Praha.

Pravidelné vysílání začalo ve 20:15 a trvalo pouhou hodinu, takto vysílal rozhlas několik let. Zajímavé je, že velký zájem o počátky rozhlasového vysílání nebyl, poplatek za příjem činil 50 československých korun, za tolik peněz si lidé tehdy mohli koupit 50 kilo brambor.

Představení rozhlasu tehdejšímu prezidentovi T. G. Masarykovi

Představení rozhlasu tehdejšímu prezidentovi T. G. Masarykovi a níže budova Československého rozhlasu v Kbelích s vysílači.

Začátky Československého rozhlasu