Hádanka: Město pod Smrkem má v lesích chutnou kyselku a cyklisty oblíbený Singltrek

16. říjen 2017
Na cestách
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Singltrek pod Smrkem

Město, které můžete už teď hádat, leží v severovýchodní části Frýdlantského výběžku mezi Jindřichovickým hřebenem a horou Smrk. V minulosti bylo slavné díky textilu, dnes díky Singltreku a výborné kyselce.

Bylo založeno roku 1584 a jeho vznik úzce souvisí s těžbou cínu a dalších barevných kovů v okolí. V novodobé historii bylo známé především textilním průmyslem. Protéká jím říčka Lomnice – přítok Smědé. Žijí tam necelé 4 tisíce obyvatel. Asi 4 km od něj leží hranice s Polskem.

Tamější Singltrek v současné době nabízí trasy v délce přes 80 kilometrů ve čtyřech stupních obtížnosti. Své si tu najde každý, od rodin s malými dětmi po zdatné a zkušené terénní cyklisty.

Navštívit můžete i tamní kyselku a ochutnat dobrou vodu nebo si z centra města udělat výšlap na nejvyšší horu Jizerek. Obdivovat můžete i Klingerovo mauzoleum, což je rodinná hrobka, která je významnou památkou tvořící dominantu hřbitova.

Nové Město pod Smrkem – to je správná odpověď.

V lese poblíž města pramení novoměstská kyselka, která prý v minulosti uchránila Novoměstské před morem
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.