Elektrárnu Dlouhé Stráně si můžete při návštěvě prohlédnout osobně i ve virtuální realitě
Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé Stráně v Jeseníkách v Olomouckém kraji patří už léta mezi nejnavštěvovanější místa u nás. Pro letošní rok zde připravili pro turisty novinku v podobě Watertour, tedy virtuální prohlídky i těch nejskrytějších míst tohoto technického kolosu. A také jejího překrásného okolí. A to z perspektivy, kterou by jinak nezažili.
Původ exkurzí za pomocí virtuální reality do některých provozů elektrárenské společnosti ČEZ, která Dlouhé Stráně provozuje, musíme hledat zejména v elektrárnách jaderných. I tam je velký zájem o prohlídky, které se však z důvodu bezpečnosti konají jen velmi omezeně. Přesto chtěli technici ukázat i nejskrytější místa elektrárny, aby mohli vysvětlit, jak celé zařízení funguje, a tak vznikl nápad využít speciální brýle a nabídnout návštěvníkům pohled do elektrárny prostřednictvím virtuální prohlídky.
„Ten nápad se setkal s velkým úspěchem a tak jsme se rozhodli jej využít i na další velmi navštěvované elektrárně v našem portfoliu, na Dlouhých Stráních,“ vysvětluje vedoucí infocenter Skupiny ČEZ Kateřina Bartůšková. A tak vznikla Watertour, virtuální prohlídka největší vodní elektrárny u nás.
Let nad nádrží i cesta vody
Virtuální prohlídka Dlouhých Strání je součástí běžných návštěv elektrárny. Průvodci pomohou návštěvníkům s výběrem typu prohlídky a s nastavením speciálních brýlí. A pak už se turista promění v ptáka, který se ocitne vysoko nad horní nádrží elektrárny a může si prohlédnout nejen nádrž, ale i okolní hory, včetně nedalekého Pradědu s ikonickým vysílačem.
Postupně se pak dostane do útrob elektrárny a to nejen těch, které může vidět při běžné exkurzi, ale i do míst, kam se člověk dostane opravdu jen výjimečně. Neuvěřitelným zážitkem se tak stává například cesta s kapkou vody přivaděčem z horní nádrže do dolní přes turbínu v několika okamžicích či pohled do turbíny přímo za chodu. Navíc se návštěvníci mohou imaginárně projet výtahem ve skalním masívu z elektrárny až k horní nádrži nebo navštívit další skrytá místa technického kolosu.
Zajímavé je, že kromě virtuálních prohlídek Přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé Stráně přímo na místě počítají pracovníci infocenter ČEZ s tím, že jim virtuální realita umožní cestovat s „prohlídkou“ přímo za zájemci, například do škol či vzdálenějších míst, odkud je pořádat klasickou exkurzi náročnější.
Přesto je návštěva elektrárny Dlouhé Stráně in natura skutečným zážitkem a to nejen pro milovníky techniky, ale i pro obdivovatele krás hor. Je to koneckonců právě tato jedinečná kombinace, která sem rok co rok láká desetitisíce návštěvníků. Proto je také v případě zájmu o exkurzi potřeba zaregistrovat se předem.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.