Důležité je, aby děti sportovaly a měly z toho opravdu radost, říká českolipský trenér karate Pavel Znamenáček
Bývalý úspěšný reprezentant, hlavní kouč klubu Karate Sport Relax a také osobnost Libereckého kraje. Tím vším je trenér Pavel Znamenáček. Ke sportu vede i své dvě dcery a nedávno byl uveden do Síně slávy českolipského sportu.
Čtěte také
„Nevím, jestli jsem si zasloužil úplně být v té síni slávy, ale je to pro mě ohromná čest,“ přiznal Pavel Znamenáček, který patří k legendám karate v České Lípě. V klubu se věnuje hlavně výchově mladých karatistů, kteří pod jeho vedením sbírají medaile z domácích i zahraničních soutěží. To pro něj ale není nejdůležitější. „Možná budu takový zpátečnický, ale pro mě je strašně důležitý, aby ty děti sportovaly, měly z toho opravdu radost. A ty úspěchy, když budeme disciplínovaní a cíleně to někam povedeme, tak ty úspěchy tam jsou automaticky,“ říká.
Kumite (組手) znamená zápas a je jednou ze tří hlavních částí tréninku karate společně s kata a kihonem. Kumite je část karate, ve kterém se trénuje proti protivníkovi a ve kterém se používají techniky naučené z kihonu nebo kata. Kumite může být použito k rozvoji určitých technik nebo dovedností, například správné odhadování a udržování správné vzdálenosti od protivníka, ale také je to soutěžní disciplína.
Kata (型) je jedna ze tří hlavních částí karate, ale třeba i taekwondo, aikida, kenda a dalších bojových sportů. Jde o stínový způsob boje s několika imaginárními soupeři. Před zavedením kumite to byl jediný způsob nácviku boje. Slouží k nácviku obratů, přechodů mezi postoji, samotné chůzi v postoji a procvičení technik. Každá kata má přesně daný obsah, délku i fázování. Každá kata začíná a končí úklonou, až na výjimky obsahuje dvě kiai (výkřik znamenající maximální nasazení) a začíná obrannou technikou.
Zdroj: Wikipedie
V rodině Pavla Znamenáčka je sport na prvním místě. Dvacetiletá dcera Barbora například vybojovala titul světové šampionky a za sebou má úspěšné starty v Indii. O sedm let mladší Adéla je zase vítězkou Světového poháru, obě našly v karate zalíbení a jejich otec je na ně hrdý.
Dominovat by mohli i další svěřenci, ovšem, jak Pavel Znamenáček dodává, udržet mladé u sportu není vůbec jednoduché: „Je mnohem těžší (pro děti) obzvlášť vytrvalostně vydržet. Může se stát, že s nimi budete pracovat 5 let a najednou si vzpomenou, že to nebudou dělat. Já se snažím, abych těm dětem nesebral ani to dětství a nechal jim i trošku čas třeba na kamarády a na kino.“
Související
-
68 zlomenin ji nezastaví. Tituly sbírá na handbiku
Českolipská cyklistka Petra Hurtová trpí nadměrnou lámavostí kostí. I přesto sklízí na handbiku jeden triumf za druhým.
-
Osm z devíti! Mladí sportovci z Libereckého kraje na olympiádě opět nejlepší
Karlovy Vary, Boží Dar, Cheb, Mariánské Lázně, Ostrov a Sokolov, Jáchymov. Hry IX. zimní olympiády dětí a mládeže 2020 hostil Karlovarský kraj.
-
Ve škole na Ladech v České Lípě teď nemají tělocvičnu a odborné dílny
Zavřený je také celý pavilon druhého stupně. Za pár měsíců se ale žáci vrátí, a do lepšího. Už teď tam desítky nových velkoplošných oken. Pojďte se s námi podívat.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
![tajuplny_ostrov.jpg tajuplny_ostrov.jpg](https://liberec.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/dc6840ce882ec3bac8e628bfab9f5bc9.jpg?itok=MGjKRqj7)
![](https://liberec.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/6515d334428e57ce276151baa6fa5313.jpg?itok=m8R2tATO)
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.