Dracény, oceloti i mládě paviána. Co je ještě nového v uzavřené liberecké zoo?
Liberecká zoologická zahrada je sice zavřená kvůli současné pandemické situaci, to ale vůbec neznamená, že se v ní nic neděje. Právě naopak. Nejnověji do ní přibyl zcela nový druh. Z rakouské zoo Schönbrunn ve Vídni přicestovali dva tropičtí ještěři - dracény krokodýlovité. Nejstarší zoo v republice chová ve své 116leté historii tyto velké obojživelné plazy poprvé.
„Dracéna je ještěr na chovatelské poměrně velký. Může mít metr, metr dvacet, má čtyři kila. Je to zvíře, které pochází ze severnější části Jižní Ameriky. Žije víceméně solitérně. Je to takový podmračený drak,“ popsal obojživelné plazy hlavní zoolog zahrady Luboš Melichar. Dva tropičtí ještěři, samec a samice, si v současnosti užívají svůj nově zrekonstruovaný prostor v pavilonu tropů.
Jsou jim lehce přes čtyři roky a už teď měří zhruba metr, do délky můžou ještě trochu povyrůst, určitě ale také výrazně zmohutní. Olivově zelení plazi mají velké černé oči a na hřbete nízké hrbolaté šupiny, které připomínají krokodýlí kůži, a tak vznikl i jejich název. Samce od samice návštěvníci rozeznají snadno, na silném krku nese červenooranžově vybarvenou hlavu a jako všechny dracény má mohutné čelisti, které mají velmi silný skus.
Dracény krokodýlovité, nebo také guyanské jsou výborní plavci a specializují se na lov vodních mlžů a raků. V Liberci je krmí například barevnými českými šneky páskovkami, které mají mražené z hlemýždí farmy.
„Jsou to zvířata, která jsou svým způsobem života zajímavá. Vyskytují se velmi často nad větvemi, nad vodní hladinou, což obojí u nás v zahradě v té expozici dostanou. Lidé si je budou moct prohlédnout z krátké vzdálenosti. Je to něco, co jsme v Liberci zatím ještě neměli,“ dodává zoolog Luboš Melichar.
Liberecké dracény krokodýlovité jsou sourozenci, kteří se už dostávají do pohlavní dospělosti, zoologové proto v nejbližší době plánují jedno ze zvířat vyměnit za nepříbuzné z jiné zahrady. Vytvoří chovný pár a návštěvníci možná v budoucnu uvidí malé dracény.
Dracény guyanské nejsou jedinou novinkou v liberecké zoologické zahradě. Co se tam děje v době nucené uzavírky, na to se Iveta Kalátová v týdnu zeptala mluvčí zahrady Barbary Tesařové, která byla hostem u nás ve studiu. Dozvíte se například, jaká nová mláďata tam mají, i jak můžete nejstarší českou zoo podpořit. Poslechněte si celý rozhovor.
Související
-
10 NEJ Libereckého kraje: Zoo Liberec
Mláďata takinů čínských, hříbě koně převalského, malý sob karelský a také pásovec a osináci, to jsou nejmladší či nejnovější obyvatelé liberecké zoo, kam se spolu podíváme.
-
Liberecká zoo otevře 30. dubna. Vstupné koupíte jen elektronicky a připlatíte si
Zahrada zvyšuje vstupné po třech letech a to zhruba o pětinu. Základní cena vstupného stoupne o 30 korun, v letní sezoně na 160 korun a v zimní na 130 Kč.
-
Ošetřovatelé liberecké zoo jsou u primátů obzvlášť opatrní
Při péči o primáty, hlavně šimpanze, platí v liberecké zoologické zahradě přísnější opatření než u jiných chovaných druhů.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
ANO bude hledat Babišova nástupce. Bez šéfa ale bude hnutí poloviční, bude-li vůbec existovat, míní Šídlo
-
Fotbalová reprezentace zvládla i druhý zápas kvalifikace mistrovství světa, Gibraltar porazila 4:0
-
Angyalossy: Neustálé úpravy zákona o platech ústavních činitelů snižují prestiž justice
-
Zákon o civilní rozvědce vláda nestihne, měla jiné priority. Úřad se tak musí řídit normou z roku 1994