Doufám, že po 20 letech se rozhlas zvýšení poplatků dočká, říká generální ředitel René Zavoral

27. květen 2024

Poslanci by měli ještě před prázdninami řešit novelu zákona o České televizi a Českém rozhlasu. Její součástí by mělo být i zvýšení rozhlasových a televizních poplatků. Ten rozhlasový by se měl podle kompromisního návrhu ministerstva kultury zvýšit o 10 korun, ze 45 na 55 korun.

Čtěte také

Nově by se rozhlasový poplatek měl dotknout i lidí, kteří rozhlasové vysílání poslouchají prostřednictvím internetu. Ke změně v placení poplatků za veřejnoprávní rozhlas dochází poprvé od roku 2005, tedy po 20 letech. Pokud bude novela schválená, měla by začít platit od ledna 2025.

„Já doufám, že po 20 letech se Český rozhlas a jeho zaměstnanci zvýšení poplatků dočkají. Záměrně zmiňuji 20 let, abychom si uvědomili, co všechno se změnilo, jak vzrostly různé poplatky, zatímco ten rozhlasový zůstal stále na 45 korunách,“ přeje si generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral.

„Když do poplatku promítneme inflaci, jeho reálná hodnota činí zhruba 22 korun. A za 22 korun měsíčně nabízí Český rozhlas vysílání na 25 stanicích 24 hodin denně 7 dní v týdnu. Vedle toho máme ještě umělecká tělesa a několik dalších divizí,“ připomíná také.

Kdo bude nově platit poplatky? Čím se veřejnoprávní rozhlas a televize liší od komerčních? Co za vybrané peníze veřejnoprávní média nabízejí? Proč jsou veřejnoprávní média důležitá pro fungování demokracie? A jak by vysílání Českého rozhlasu ovlivnilo, pokud by se poplatek nezvýšil, nebo by byl hrazený ze státního rozpočtu? Poslechněte si záznam rozhovoru.

Spustit audio

Související