Doufám, že po 20 letech se rozhlas zvýšení poplatků dočká, říká generální ředitel René Zavoral
Poslanci by měli ještě před prázdninami řešit novelu zákona o České televizi a Českém rozhlasu. Její součástí by mělo být i zvýšení rozhlasových a televizních poplatků. Ten rozhlasový by se měl podle kompromisního návrhu ministerstva kultury zvýšit o 10 korun, ze 45 na 55 korun.
Čtěte také
Nově by se rozhlasový poplatek měl dotknout i lidí, kteří rozhlasové vysílání poslouchají prostřednictvím internetu. Ke změně v placení poplatků za veřejnoprávní rozhlas dochází poprvé od roku 2005, tedy po 20 letech. Pokud bude novela schválená, měla by začít platit od ledna 2025.
„Já doufám, že po 20 letech se Český rozhlas a jeho zaměstnanci zvýšení poplatků dočkají. Záměrně zmiňuji 20 let, abychom si uvědomili, co všechno se změnilo, jak vzrostly různé poplatky, zatímco ten rozhlasový zůstal stále na 45 korunách,“ přeje si generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral.
„Když do poplatku promítneme inflaci, jeho reálná hodnota činí zhruba 22 korun. A za 22 korun měsíčně nabízí Český rozhlas vysílání na 25 stanicích 24 hodin denně 7 dní v týdnu. Vedle toho máme ještě umělecká tělesa a několik dalších divizí,“ připomíná také.
Kdo bude nově platit poplatky? Čím se veřejnoprávní rozhlas a televize liší od komerčních? Co za vybrané peníze veřejnoprávní média nabízejí? Proč jsou veřejnoprávní média důležitá pro fungování demokracie? A jak by vysílání Českého rozhlasu ovlivnilo, pokud by se poplatek nezvýšil, nebo by byl hrazený ze státního rozpočtu? Poslechněte si záznam rozhovoru.
Související
-
René Zavoral o nové zábavné show: Rozhlas jede za vámi a já se těším na všechna místa
„Je potřeba jezdit za lidmi a povídat si s nimi z očí do očí. I z jiných projektů víme, že to posluchači ocení,“ říká generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.