Dodnes čerpám z deníku, který jsem si psala, když jsem trénovala, říká Ludmila Formanová
„Psala jsem si deník, co jsem odběhala a jak jsem se cítila. Dodnes je pro mě inspirací,“ vypráví Lída Formanová v pořadu Alex a host.
Bývalá vrcholová atletka a dvojnásobná mistryně světa v běhu na 800 metrů se dnes věnuje hlavně trénování. V rodné Čáslavi založila atletický klub, kde vede děti už od pěti let. Na čáslavském stadionu se dodnes vídá se svou trenérkou, legendární běžkyní Jarmilou Kratochvílovou. „Ona tam stále dojíždí, sice občas říká, že už ji to nebaví, ale osobně si myslím, že bez toho nemůže být,“ usmívá se Lída Formanová.
Na čáslavský stadion vstoupila poprvé ve 12 letech, kde si ji Jarmila Kratochvílová vyhlédla. „Měla jsem štěstí, že si mě tam všimla. Nebo viděla, že to myslím vážně. Byla jsem ochotná pro to dělat opravdu všechno,“ vzpomíná na setkání s rekordmankou. A co o ní říká jako o trenérce? „Nic nám neodpustila, v tom byla přísná. Ale byla jinak kamarádská, sama zažila dril od svého trenéra a nechtěla to dělat jako on.“
Lída Formanová prozradila, že si v té době psala deník. „Každý den jsem si zapisovala, co jsem odběhala, naposilovala a co odcvičila. I to, jak jsem se cítila. Když jsem později psala diplomku, byl to cenný materiál. A dodnes se do deníku občas podívám a nechám se inspirovat tím, co jsme tenkrát trénovaly s Jarmilou.“
Dispozice ke zraněním
Pro sportovkyni byl nejúspěšnější rok 1999, kdy ve své disciplíně získala zlaté medaile na otevřeném i halovém mistrovství světa. Osobně si cení i úspěchu na mistrovství Evropy v roce 1992, kdy byla po operaci kotníku a podařilo se jí dosáhnout na čtvrtou příčku.
Se zdravotními problémy se ale potýkala častěji, než by si byla přála. „Měla jsem dispozice k více zraněním. Trénovala jsem dvakrát denně, tělo bylo unavené, přesto jsem kromě neděle nevynechala. Když mi doktor píchl obstřik a řekl, ať čtyři dny nic nedělám, tak to bylo nepředstavitelný. Takže už druhý den jsem šla trénovat. V tom vrcholovém sportu se pohybujete na hraně toho, co to tělo unese a co už ne.“
Přetížení nohou bylo velké a vybralo si svou daň. Na olympiádě v Sydney ji problémy s kotníkem dostihly a musela podstoupit plastiku šlachy. O olympiádu tak přišla. „Pak mě ještě čekala operace zad, kdy jsem měla vyhřezlou plotýnku, a už jsem se nedokázala vrátit do té vrcholové špičky. Asi to tak mělo být, abych pak neměla problémy v dalším životě.“
Bylo pro ni těžké skončit? Od kolika let doporučuje začít s atletikou? Řešila někdy na atletickém oválu svoji vizáž? S režisérem Milošem Formanem ji pojí shodné příjmení, ale i rodiště. Našli příbuzenskou vazbu, když se setkali v Atlantě? Poslechněte si v pořadu Alex a host.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.