Dočasná krása v Botanické zahradě Liberec. Výstava Jarní kvítí vydrží rozkvetlá maximálně dva týdny
V nejstarší městské botanické zahradě v České republice, v Botanické zahradě Liberec, probíhá 3. ročník výstavy jarních cibulovin Jarní kvítí. Vypravil se na ní i regionální stopař Jaroslav Hoření.
V pavilonu zvaném Květnice můžou návštěvníci vidět třeba rozkvetlé narcisy, tulipány, hyacinty, modřence nebo mexické hvězdníky, u vchodu i macešky a petrklíče.
„Výstava je připravována už několik měsíců dopředu, kdy v botanické zahradě průběžně rychlíme rostliny, abychom je mohli návštěvníkům ukázat a zregenerovat naše duše po tmavé zimě, kdy bylo málo slunečných dnů. Tuto výstavu připravujeme ve spolupráci se Střední zahradnickou školou v Děčíně - Libverdě, jejíž studenti nám pomáhali pod vedením paní učitelky Hlavacké tuto aranž připravit,“ přiblížil hlavní botanik liberecké zahrady Miroslav Srba.
Kromě návštěvníků přilákala výstava také hmyz, v pavilonu bzučí včely a létají motýli. „Je to krásná ukázka, jak včely mezi sebou dokáží komunikovat. Když jedna včela objeví, že tady je zdroj nektaru, tak včelstva hned naběhnou na ty první nektarodárné rostliny, což jsou tady zejména hyacinty,“ vysvětlil Srba.
„Ty květy nám vydrží v závislosti na počasí tak deset dní až dva týdny. Při slunečném počasí mají rostliny vývoj poměrně urychlený, takže úplně nejsme schopni garantovat, ale deset dní nám to tady určitě vydrží,“ odhadl Miroslav Srba.
V Botanické zahradě Liberec také koncem února po třiceti letech rozkvetla australská lilie Doryanthes palmeri, která určitě také stojí za vidění.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka






