Doba DABová: Český rozhlas Liberec vysílá z Ještědu v digitální kvalitě

Jak vypadá vysílací sál na Ještědu, jaké je pokrytí Českého rozhlasu Liberec, jak poznat, že nové rádio bude hrát v dokonalé kvalitě, a že právě ve formátu DAB+ je budoucnost rozhlasového vysílání, vysvětlíme v Seriálu týdne.

Dokonalý a čistý zvuk, ale také obrázky a v budoucnu i dopravní zpravodajství, z moderního DAB+ rádia k posluchačům Českého rozhlasu Liberec a dalších 16 stanic Českého rozhlasu putuje z vysílače Ještěd. Redaktor Jaroslav Hoření vás zavede do tamního vysílacího sálu Českých radiokomunikací.

Hotel a vysílač Ještěd je nejen výraznou dominantou Liberce a celého Libereckého kraje, ale také součástí kritické infrastruktury státu. Jeho vnitřní prostory zná většina návštěvníků jen z poloviny, z hotelové části.

Z vysílacího sálu se šíří moderní rozhlasové digitální vysílaní DAB+. Na jeho rozvoji se podílí Marcel Procházka, ředitel právního a regulatorního útvaru Českých radiokomunikací, který mimo jiné popsal, co všechno se z Ještědu kromě digitálního vysílání Českého rozhlasu Liberec vysílá.

V západní Evropě v systému DAB+ vysílají již nejen veřejnoprávní, ale i komerční stanice. A stejná budoucnost čeká i Českou republiku. Seriál týdne tedy zakončíme vysvětlením, proč je důležité při koupi nového rádia zkontrolovat, že podporuje DAB+ vysílání, a že v digitální kvalitě je budoucnost, ve které ale nehrozí, že bychom za pár let museli opět měnit přijímače.

Spustit audio

Související