Do Slovinska, na Broumovsko i do Krkonoš, ale hlavně pěšky s Petrem Voldánem a Kateřinou Voňkovou
Kateřina Voňková je průvodkyní, tlumočnicí, ale hlavně vášnivou cestovatelkou. Z dopravních prostředků nejvíc věří - svým nohám. Ne že by se například do oblíbeného Slovinska nebo mnohem vzdálenější Brazílie (o té bude v pořadu také řeč) vypravila po svých. Ale na místa chodí nejraději pěšky. Zemi si tak prý lépe prohlédne, je blíž k místním lidem, může cítit vůně různých destinací.
Takové bude naše rozhlasové putování s Kateřinou Voňkovou v novém vydání pořadu "Na cestách s Petrem Voldánem".
Z brány do Krkonoš - z Jilemnice - do Slovinska
Proč zrovna do Slovinska? Třeba proto, že má úžasné hory, odpovídá na otázku temperamentní cestovatelka. A hory jsou její srdcovkou.
Čtěte také
Takže pěší přechod pohořím Karavanky z jihu Rakouska do Slovinska byl pro Kateřinu Voňkovou volbou bez váhání. Nádherná příroda, málo lidí, svoboda prostoru i například volnost pasoucích se koní - to jsou témata, o kterých si u rozhlasového mikrofonu povídáme.
Kateřina Voňková je "čajová", ale i s pravověrným kavárenským povalečem našla společnou řeč - třeba o speciální čajové sklence armud v projmutém tvaru, připomínajícím ženské tělo. Nechybí k tomu historka z Turecka…
Bled, Lublaň a Plečnik
Cestujeme ale hlavně Slovinskem, které sice má jen ždibec pevniny spojené s mořem, ale nabízí spoustu jiných lákadel. Postupně je s Kateřinou Voňkovou procházíme - od jezera Bled se známým ostrůvkem a kostelíkem, obklopeným průzračnou vodou, se přes připomínku místního speciálního dezertu "kremeš" dostaneme do Lublaně.
I tam jako kdybychom s naší průvodkyní nevěděli, kam dřív. Do zeleného centra bez aut (největší takové městské zóny v zemích EU) nebo po stopách architekta Jože Plečnika?
Fotoaparát i průvodce
Čtěte také
Ani tentokrát nechyběl při natáčení pořadu "Na cestách" s Kateřinou Voňkovou můj cestovatelský kufřík. A předměty v něm. Jak jsem doufal, vyprovokoval například historický fotoaparát téma, od kdy cestovatelka vlastně při svých výpravách pořizuje svoji fotodokumentaci.
A tak připomínáme dědečka Kateřiny Voňkové, od kterého měla foťák v deseti letech a který ji ještě mnohem dřív - když jí byly pouhé tři roky - vzal poprvé na Sněžku. Mnohé se dozvíte i při rozhlasovém povídaní nad průvodcem Slovinskem nebo nad publikací o osobnosti Jože Plečnika.
Lublaň, Pražský hrad i Broumov
Do těchto mís se vypravíme s Kateřinou Voňkovou v rozhlasovém cestování, protože všude tam nechal architekt a urbanista svoje výrazné stopy.
A ze zaníceného vyprávění cestovatelky poznáte rychle, že Plečnik je jejím oblíbeným autorem pozoruhodných staveb, architektonických koncepcí i jen drobných objektů.
Kamínky, Brazílie, Verne
Čtěte také
Co si vozí host pořadu "Na cestách" z výprav za hranice? Kameny a kamínky. I kdyby jí prý měla jejich hmotnost stáhnout turistické kalhoty. A jak by charakterizovala exotikou vonící Brazílii? Jako zemi barevnou, veselou a usměvavou.
Zajímá vás, kdo - vedle dědečka - inspiroval Kateřinu Voňkovou k cestování? Jednu osobnost prozradím - je to Jules Verne. Jako malá prý kontrolovala v mapě, jestli spisovatel v knize "20 000 mil pod mořem" v detailech nelže…
Kopneš do plechovky a je tu karneval
To je svérázná, leč řekl bych velice trefná charakteristika atmosféry Brazílie v podání hosta nového vydáni pořadu "Na cestách".
A také pozvánka k poslechu zážitků a cestovatelských tipů impulzivní vypravěčky Kateřiny Voňkové, se kterou si povídáme v premiéře na vlnách Českého rozhlasu Hradec Králové a Českého rozhlasu Pardubice v pondělí 13. února 2023 po 18. hodině. Případně si nás najděte v rozhlasovém archivu.
Váš Petr Voldán
Související
-
10 rodů a spousta cest. Do světa za modrou krví s Františkem Kinským v třetí řadě televizního cyklu
Potomek jednoho z nejstarších českých šlechtických rodů František Kinský putoval s televizním štábem v uplynulých letech po stopách dalších deseti aristokratických rodů.
-
Na cestách se Zdeňkem Vackem, který se vydal autem ve stopách cestopisů spisovatele Karla Čapka
Možná by mělo další vydání talk shov o cestování mít přesnější titulek. Například Po stopách málo známých cest spisovatele, novináře, dramatika a překladatele Karla Čapka.
-
Ze škváry na trávníky aneb Do světa s císařovnou fotbalu, naší legendární hráčkou Evou Haniakovou
Do konce fotbalového mistrovství světa v Kataru zbývá necelý týden. A tak jsem jako hosta pořadu Na cestách s Petrem Voldánem pozval legendární fotbalistku Evu Haniakovou.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.