Do Rádla na Jablonecku nesmí nákladní auta ani dodávky

12. květen 2020 14:09

Liberecký kraj uzavřel pro veškerou nákladní dopravu obec Rádlo. Křižovatka Rádelský mlýn na hlavním tahu z Liberce do Prahy je v rekonstrukci a uzavírku sjezdu do Jablonce nad Nisou a Rychnova řidiči objížděli právě přes Rádlo.

Problémem byli nejen řidiči kamionů, kteří nerespektovali zákaz vjezdu, ale i menší nákladní vozy a dodávky. Ani ty tam už nesmí, výjimku má jen dopravní obsluha. Na dodržování zákazu dohlíží každý den policie. Starosta Rádla Miroslav Šikola za hnutí Aktivní a rozumní pro Rádlo potvrdil České tiskové kanceláři, že situace se tím zlepšila.

Čtěte také

Na rekonstrukci křižovatky Rádelský mlýn se pracuje od začátku března, napojení na silnici I/65 směrem na Jablonec a Rychnov stavbaři uzavřeli v úterý 14. dubna. Řidiči musí po objízdných trasách přes Liberec nebo po silnici I/10 přes Turnov a Železný Brod. Aby si řidiči kamionů přes okolní obce nezkracovali cestu, doplnil Liberecký kraj dopravní značení. Řidiči ho ale často nerespektovali a komplikovali dopravu zejména v Rádle, kde se na některých místech sotva vyhnou dvě osobní auta.

Problémy byly i v Horním Podhájí v Jeřmanicích. Kraj se proto po měsíci provozu s policií dohodl na dalším zpřísnění dopravních omezení. Nejzásadnější změnou je zákaz vjezdu do Rádla pro veškerou nákladní dopravu včetně dodávek. Nově také na úsek silnice třetí třídy od rádelského koupaliště do osady Milíře nesmí cyklisté. „Vede tudy cyklostezka, a tak není důvod, aby cyklisté jezdili po silnici, která je beztak úzká," řekl vedoucí krajského odboru dopravy Jan Čáp.

Nákladní auta nad 3,5 tuny už nesmí ani na silnici směrem na Horní Podhájí a Vratislavice nad Nisou. Po objízdných trasách budou muset řidič jezdit až do listopadu 2021. Na dodržování dopravních omezení dohlíží denně policie, která v oblasti, okolních obcích i na objízdných trasách výrazně posílila dohled. Potvrdil to krajský policejní mluvčí Vojtěch Robovský. Přesto se stále objevují případy, kdy řidiči zákazy nerespektují a riskují problémy. 12. května tak tahač s návěsem zcela zablokoval silnici třetí třídy v Hodkovicích nad Mohelkou směrem na Rychnov u Jablonce. „Zřejmě si zkracoval cestu, přitom je tam značení, které vjezd takovým vozům zakazuje," doplnil Čáp.

autoři: Eva Malá , reČRoL | zdroj: ČTK
Spustit audio

Související