Digitální závislost u dětí? Realita. Dospělí jsou často taky závislí, dávají jim špatný příklad
Děti, pro které je trest jít ven už nejsou tématem vtipů, ale realitou. Raději sedí u televize, s mobilem v ruce nebo u nějaké digitální hry. Je to ale opravdu problém, existuje digitální závislost u dětí nebo i u nás dospělých? Podle odborníků ano, jen si to zatím moc neuvědomujeme.
Přitom problém digitální závislosti se netýká jen dětí, ale i dospělých, do displejů chytrých mobilních telefonů nebo jiných zařízení je zahleděná celá populace. „Máme pocit, že je to součást života, ale neuvědomujeme si, že jsme ve vleku těchto zařízení,“ upozorňuje lektor vědomé komunikace s dětmi Zdeněk Okleštěk.
Čtvrtá generace závislá na médiích
Třeba závislost na televizi a médiích obecně se podle Oklešťka dotýká už čtvrté generace naší společnosti. A rozvoj techniky to stupňuje. Když televize začínaly, byla jedna v paneláku, u které se scházela spousta lidí. Postupně se dostala televize do každého bytu a později i do každého pokoje.
Liberální výchova dětí? Ano! Ale s pevnými hranicemi, říká psycholog

Každý extrém je nebezpečný, ať už jde o výchovu autoritativní, nebo liberální, tvrdí odborníci. Pokud chcete uplatnit liberální výchovu u svých potomků, musíte jim stanovit pevné hranice. Ty by ale neměly být tvrdé.
„Dnes je to tak, že tu malou televizi navíc doplněnou o možnost sítí, her a telefonování máme každý ve své kapse a abychom před ostatními nevypadali tak, že si to nemůžeme dovolit, tento komplexní nástroj koupíme co nejdříve dětem, aby nevypadlo jako socka,“ podotýká Okleštěk.
Mantinely a výchova k zodpovědnosti
Dospělí by měli jít dětem příkladem, a když děti vidí, jak často sami rodiče sledují televizi, počítač či mobil, nedávají jim dobrý příklad.
Navíc by dospělí neměli zapomínat na to, že výchova není postavená jen na příkladech. Do určitého věku také na zákazech. „Rodič nebo ten, kdo to dítě vede, má do určitého věku za něj zodpovědnost. A nemůžeme se zbavovat zodpovědnosti, přestože výchovný proces je o tom, že tu zodpovědnost dětem předáváme a učíme je ji nést,“ vysvětluje Okleštěk s tím, že do jistého věku děti sami nepoznají co je škodlivé, a proto musí rodiče nastavit mantinely.
Související
-
Máte agresivní dítě? Můžou za to i geny, někdy špatná výchova
Za agresivním chováním, ať už menších nebo větších dětí, často vidíme neblahý vliv médií a počítačových her. Co když za svou agresivitu malí vzteklouni prostě nemůž...
-
Máte Android? Možná vám hrozí napadení internetového bankovnictví v mobilu
Tisícům uživatelů Androidu v Česku hrozí napadení jejich internetového bankovnictví.
-
7 pravidel etikety: Jak používat mobily
Nonstop jsou naší součástí. Nosíme je u sebe 24 hodin denně a 365 dnů v roce. Mobilní telefony – metla moderní společnosti? Ladislav Špaček radí, jak je slušně používat.
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.