Čtvrteční Noční linka: Slovem můžeme pohladit, ale i zranit!

28. listopad 2019

Kdy jste si v životě uvědomili sílu slova,řeči? Vzpomenete si na moment, kdy vás slovo dokázalo pohladit, potěšit, vrátit radost, přinést naději do života? A kdy vás naopak nevhodně volená slova dokázala zranit, zarmoutit? 

Možná i vy jste někdy "vypustili" z úst to, co jste nechtěli. Dokázali jste se za to omluvit? Mají slova díků a slušnosti v dnešní době své místo a nebo na ně zapomínáme?

Vyřčené slovo se nedá vrátit zpět. Jazyk je pádnější zbraň než meč. O síle slova toho bylo napsáno hodně. Slovem lze léčit, lze jím ale i zranit. Dobře zvolená slova ve správnou chvíli dokáží zázraky. Na druhou stranu můžeme jedovatými slovy srdce bolestivě zasáhnout.

Každý z nás se určitě mnohokrát v životě přesvědčil o tom, že slovo má obrovskou sílu.

Vaše vyprávění si rád poslechne moderátor Noční linky Karel Sladký. Napsat mu můžete už teď napsat přes tuto internetovou stránku nebo zatelefonujte přímo do studia po 23. hodině na číslo 731 800 900.

autor: kas
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.