Čtvrteční Noční linka: Mezinárodní den mateřského jazyka

20. únor 2020

Víte, že na světě existuje něco mezi šesti a sedmi tisíci jazyky, z nichž více než polovina je ohrožena zánikem, k němuž může dojít do konce 21. století?

Je-li čeština vaším mateřským jazykem, možná se v předvečer tohoto mezinárodního dne budete chtít svěřit v Noční lince s tím, jak krásná pro vás je.

Co vše a jak bohatě se v ní dá vyjádřit. Jaká slova jste už dlouho neslyšeli a nepoužili. Nebo co vám třeba na současné podobě našeho jazyka vadí. A je-li pro vás mateřštinou jiný jazyk, i v takovém případě si s vámi na jazykové téma rád popovídá Borek Kapitančik.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.