Čeští sprinteři na mistrovství světa nepostoupili z kvalifikace

21. únor 2013

O první tituly na světovém šampionátu v klasickém lyžování se dnes poprali běžci-sprinteři. Do postupové třicítky klasického sprintu se ve Val di Fiemme bohužel nevešel ani jeden z osmi českých zástupců.

První zlaté medaile vybojovali ve Val di Fiemme Norka Marit Björgenová a Rus Nikita Krjukov. Pro norskou závodnici jde už o třetí titul mistryně světa v individuálním sprintu, ve finálové jízdě za sebou nechala Švédku Ingemarsdotterovou a krajanku Fallaovou. Boj o zlato Björgenové trochu ulehčil pád její největší soupeřky Justyny Kowalczykové z Polska.

Krjukov závodu mužů dominoval stejně jako v kvalifikaci, který ve fantastickém finiši odolal náporu norského rychlíka Pettera Northuga. Bronz si odveze Kanaďan Harvey.

Čeští závodníci měli dnes smůlu, tu největší si vybral liberecký Aleš Razým, kterému k postupové třicítce chyběla jediná příčka a třiatřicet setin. Ostatní Češi skončili hluboko v poli poražených, Jan Bartoň byl 55., Ondřej Horyna na 62. místě a ještě o dvě příčky za ním skončil Dušan Kožíšek.

V ženské kategorii měla nejblíže k postupu Karolína Grohová, která skončila na 34. místě, k postupu jí chyběly dvě vteřiny. Eva Vrabcová-Nývltová skončila o jedno místo za ní. Do cíle se ještě z Češek podívaly 50. Lucie Charvátová a 51. Sandra Schuetzová.

Zítra je na programu první závod v severské kombinaci, skokanská část začíná v 10 hodin dopoledne, běh na 10 kilometrů ve tři hodiny odpoledne. Představí se také skokané, od čtyř odpoledne budou na středním můstku ženy, v šest večer začne na stejném můstku kvalifikace na sobotní závod mužů.

autoři: tej , Šárka Sudová