Českolipská radnice plánuje postavit v centru České Lípy fontánu. Opozice je ale proti

7. leden 2016

Podle vedení města si fontánu lidé žádají, aby se mohli v parném létě osvěžit. Proti ní jsou nejen opoziční zastupitelé, ale i někteří z obyvatel města. Její výstavbu totiž považují za zbytečné mrhání penězi. Fontána by totiž měla přijít na 4 miliony Kč.

„Tady je to blbost. Kam by jí tu chtěli dát. Měli by na Špičáku opravit rozježděné cesty," říká k záměru českolipské radnice, postavit na náměstí nebo u obchodního domu v centru města za čtyři miliony fontánu, seniorka Eva a další kolemjdoucí se přidávají.

Stejný názor jako Pavlína a Jan mělo i dalších zhruba patnáct oslovených obyvatel České Lípy. Přestože opoziční zastupitelé byli proti, položka čtyř milionu korun na výstavbu fontány se dostala do městského rozpočtu pro tento rok.

Pavla Procházková z hnutí ANO 2011 považuje stavbu fontány za zbytečnou. „Když si vemete že zhruba pět set metrů od toho, u Crystalu, je něco podobného, tak se nám to nezdá jako efektivní vynaložení financí."

I pro opozičního zastupitele Tomáše Vlčka ze SLK je fontána věc zbytečná. „Já to vnímám jako naprosto zbytečnou věc, kterou nikdo nechce, kromě vedení města a těch co pro to zvedli ruku. Nejdeo to nabvrhnout fontánu, ta musí zapadnout do prostředí a musí k ní být architektonická studie."

Jak by fontána měla vypadat popisuje místostarosta České Lípy Juraj Raninec z ODS. „Budou to vodní trysky, které budou vystupovat z dlažby. Pokud jde o umístění nejsme ještě rozhodnutí. Požádali jsme orgán památkové péče o posouzení prostoru přímo na náměstí Tomáše Garrigua Masaryka a na náměstí Edvarda Beneše."

Podle Juraje Ranince si obyvatelé České Lípy fontánu žádají. „My máme signály, že to dost občanů to vyžaduje. Průzkum jaký je o to zájem jsme si nedělali. Ty signály tu jsou. Setkáváme se se spoustou lidí a slyšíme od nich, že v tom parném létě by rádi aby tu fungovaltakové vodní prvky, kde by se mohli osvěžit. Minimálně kolem deseti lidí nám o tom říkalo v průběhu parného léta. Neslyšel jsem negativní reakce."

Cena čtyři miliony je podle vedení města maximální. Nakonec by měla být nižší vzhledem k tomu, že o ceně rozhodne i výněrové řízení na realizaci.

Spustit audio