Českolipská kavárna Union bude mít novou fasádu. Firmu město hledalo čtyři roky

Secesní kavárna Union v České Lípě se po letech dočkala rekonstrukce pláště. Firmu, která bohatě zdobenou fasádu opraví, hledalo město čtyři roky.

V opakovaném výběrovém řízení zvítězila firma Cor Interiors s nabídkovou cenou 2,6 milionu korun, 300 tisíc korun teď ale město získalo z dotačního programu Libereckého kraje. Na opravě fasády se už pracuje, hotová by měla být na přelomu října a listopadu, řekla mluvčí českolipské radnice Kristýna Kňákal Brožová.

Kavárnu Union postavila v letech 1906-1907 ve stylu florální secese místní firma Otto John & Josef Jisba. Za projekt získala zlatou medaili na prvním libereckém veletrhu. Budova s bohatou secesní štukovou výzdobou vznikla na rohu tehdejší Poštovní a Dlouhé ulice na místě dvou starších domů a někdejší městské brány. V přízemí byly původně obchody a v patře kavárna, dnes slouží jako kavárna přízemí a prostory původní kavárny v patře pronajímá radnice ke krátkodobým akcím.

Památkově chráněná budova, která patří ve městě k nejkrásnějším, prošla před více než 20 lety rekonstrukcí, nutně ale potřebovala opravu střechy a fasády, do které zatékalo. Horní část budovy dokonce muselo město zajistit sítěmi, aby chodce neohrožovaly kusy odpadávající omítky. „Tahle zakázka byla zakletá, protože jsme ji soutěžili čtyři roky. Ze začátku jsme ji soutěžili ve spojení s rekonstrukcí střechy, neúspěšně. Proto byla rozdělena,“ řekla mluvčí radnice.

Střechu se podařilo opravit v roce 2019, soutěž na opravu fasády musela ale radnice opakovat. „Ukázalo se, že není jednoduché najít kvalifikovanou firmu, která je schopná rekonstruovat fasádu, kde jsou prvky, které je třeba restaurovat,“ dodala. Na opravě fasády už se pracuje. Hotová už je oprava fasády v proluce a teď se pracuje na hlavní části fasády do Sokolské ulice. „Jako poslední přijde na řadu stěna v ulici Jindřicha z Lipé,“ dodala Kňákal Brožová.

zdroj: ČTK
Spustit audio

Související