Česko je podle studií druhou nejnegativnější zemí na světě. Honíte se za štěstím i vy?

17. únor 2017
Koktejl

Jste šťastní? A co to vlastně štěstí podle vás je? Je to dobrá nálada, je to fakt, že jste zdraví, potřebujete ke štěstí přátele, lásku, hodně peněz, nebo něco jiného? Štěstí a spokojenost jsou fenoménem, po kterém touží většina z nás. A potvrzují to také psychologové. Někteří z nich se v posledních letech setkávají s tím, že se na ně obracejí klienti, kteří objektivně nemají žádné trápení, přesto ale nejsou šťastní.

Češi jsou druhým nejnegativnějším národem na světě, ukazují výsledky studie Gallup. „Člověku objektivně nic neschází, je spokojený, nic ho netrápí, je zdravý, přesto má pocit, že mu něco chybí. Taky se říká, že kdo štěstí hledá, už ho ztratil – jen tím, že ho hledá,“ říká Pavel, který přiznává, že někdy ho jeho analyzování toho, co mu vlastně chybí, uvádí do špatných nálad až do depresí.

Lidé spolu doma málo mluví, všichni mačkají tlačítka, říká psycholožka

Jít do akce, přijmout za svá rozhodnutí zodpovědnost, příliš neanalyzovat a spíše konat – to jsou některé poznatky, se kterými přicházejí po rozhovorech s klienty hledajícími štěstí psychologové. Například psycholožka Vendula Kolářová má za poslední léta více pacientů, kteří touží po něčem, co neumějí definovat. „Přešlapují na místě tak dlouho, až jsou úplně vyčerpaní. Co se tam podle mě odráží, je i to, že dřív fungovalo víc něco, čemu se říká sociální opora, tedy ti nejbližší – rodina, přátelé, zatímco dnes velmi často vidíte, že lidé spolu doma málo mluví, všichni mačkají tlačítka a velmi často ani nejbližší nevědí, co jejich blízcí řeší.“

Lidé spolu málo mluví napřímo, jsou v "pasti" moderních komunikačních technologií

Nejpesimističtější národy světa:
1. Řekové 38 %
2. Češi 33 %
3. Slovinci 32 %
4. Maďaři 29 %
5. Haiťané 26 %
6. Taiwanci 26 %
7. Španělé 25 %
8. Kypřané 25 %
9. Poláci 25 %
10. Singapurci 24 %
Výsledky ze studie Gallup

Knížka jako pomocník v depresi?

Ne všichni chodí se svými problémy za psychologem. Obecně především muži se bojí druhé osobě přiznat, že něco řeší, mají problém a často si chtějí pomoci sami. Třeba i pomocí knihy. K těm se ostatně obracejí i ženy, potvrzuje knihkupec Vladimír Opatrný: „Zákazníky nezajímají tolik knihy ze standardního osobního rozvoje, ale hledají odpovědi v knihách více duchovních.“

Nemluvte, ale konejte, budete spokojení

O pragmatické studie opírá svoje přednášky, o které mají v Česku zájem tisíce lidí, kouč Petr Ludwig, který je autorem bestselleru Konec prokrastinace. I v tom podle něj spočívá spokojenost. Jenom nemluvit, ale také konat. „Ukazuje se, že spokojenost není vrozená, ale je naučitelná. Člověk může změnit svoje návyky a díky nim si výrazně zvýšit spokojenost,“ popisuje Ludwig a pokračuje: „Žijeme v České republice, která podle studií dopadla jako druhá nejnegativnější země na světě. Snažím se s tím něco dělat tím, že pomáhám lidem, aby vědecké studie, které dnes ukazují, co člověk může udělat proto, aby byl spokojenější, aby to lidé dostali do praxe.“

Ke štěstí stačí málo. Často jen to, abychom si vychutnali přítomný okamžik
autor: sas
Spustit audio