České basketbalistky porazily Rumunsko a na ME postoupily do osmifinále

15. červen 2015

České basketbalistky zvládly na mistrovství Evropy poslední utkání ve skupině, když porazily domácí Rumunsko 82:71 a postoupily do osmifinále. Stejně tak zůstávají ve hře o postup na olympijské hry v Riu.

První čtvrtina byla hodně vyrovnaná. Obě družstva se přetahovala o vedení. Výhru v první desetiminutovce nakonec trefila pro Češky povedenou trojkou těsně před klaksonem Bortelová.

V úvodu druhé čtvrtiny odskočily svěřenkyně Lubora Blažka svým soupeřkám na rozdíl pěti bodů a malý náskok si udržovaly až do konce prvního poločasu. Ten skončil nakonec rozdílem čtyř bodů.

Úvod druhé půle vyšel českým ženám výborně a brzy vedly nad Rumunskem o 11 bodů. Nakonec skončila třetí čtvrtina 63:53 a před poslední desetiminutovkou měly Češky ideální pozici.

Domácí basketbalistky ale dokázaly zápas trochu zdramatizovat, když tři minuty před koncem zápasu snížily na rozdíl tří bodů.

S rychlou odpovědí přišla ale Bortelová, která i přes faul trefila koš a navíc proměnila i trestný hod a zvýšila na 75:69. Po trojce Elhotové už byl minutu a půl před koncem stav 80:69.

Jedenáctibodový náskok udržely české hráčky až do závěrečného hvizdu, vyhrály tak i poslední čtvrtinu 19:18 a postoupily do osmifinálové skupiny. V ní se střetnou s Běloruskem, Řeckem a Tureckem.

Mistrovství Evropy basketbalistek:

Skupina A (Temešvár):
ČR - Rumunsko 82:71 (20:18, 39:35, 63:53)
Nejvíce bodů: Hanušová 24, Bortelová 14, Elhotová 13, Veselá 11 - Margineanová 22, Pascalauová 14, Pavelová 11. Fauly: 19:27. Trestné hody: 26/22 - 15/13. Trojky: 8:4. Doskoky: 40:33.