Byl významnou postavou na úsvitu českých dějin. S biskupem litoměřickým o významu svatého Václava

28. září 2021

28. září si připomínáme smrt knížete Václava, hlavního patrona českého národa. O jeho životě i o dnešním významu svatého Václava si Iveta Kalátová povídala s biskupem litoměřickým Mons. Janem Baxantem.

Svatý Václave, vévodo české země, nedej zahynouti nám... ni budoucím... prosíme našeho národního patrona, kterého si 28. září připomínáme. Vracíme se k roku 935, kdy měl být přemyslovský kníže Václav ve Staré Boleslavi zavražděn svým bratrem Boleslavem I. nebo členy jeho družiny.

Na počest vladaře, který podporoval rozvoj křesťanství u nás, usiloval o dobré sousedství s Němci a upevňoval pozici našeho státu v rámci Evropy, se koná například Svátováclavská pouť ve Staré Boleslavi a řada Svatováclavských slavností.

Na význam svatého Václava jsme se zeptali biskupa litoměřického, Mons. Jana Baxanta:

Kdo to byl svatý Václav a jak křesťanský svět vnímá jeho život? Je-li svatý Václav hlavním patronem naší země, čím ze svého života by nás měl nebo mohl inspirovat? Jak Den české státnosti prožívá Mons. Baxant? Poslechněte si rozhovor.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.