Březí ovci dobře krmte, potom už to nedoženete, radí farmářům veterinářka Karolína Polejová

Chov ovcí, do kterého se v malém pustili mnozí majitelé venkovských stavení, má mnohá úskalí. Nyní jsou to bahnění, či zranění. Co si počít, než dorazí odborná veterinární pomoc a přitom zvířeti neublížit, poradila veterinářka.

Chovat ovce zdá se být jednoduché a po většinu roku tomu tak je. Úskalím je ale zima, doba porodů a většího rizika zranění. V takovém případě je samozřejmě nejlepší se obrátit na odborníky, ale co dělat než zvířecí doktor dorazí? Redaktor Jaroslav Hoření se vydal do Horské Kamenice za veterinářkou Karolínou Polejovou pro radu.

„Výživa ovcí v době březosti je zásadní, pokud ovce v době březnosti dobře nenakrmíte, už to nikdy nedoženete,“ říká Karolína Polejová. „Základem krmení musí být kvalitní seno, potom se do něj dá přidávat jádro, granule, okopaniny, například krmná řepa, a když se blíží porody, tak skvělé jsou melasované lizy,“ dodává veterinářka, podle které při průjmech může pomoci dubová kůra a při nadýmání kromě komerčních prostředků i běžné věci jako olej, alkohol či mléko. Ale jistotou pořád je, obrátit se na odborníky.

Čtěte také

Co by měl každý chovatel doma určitě mít? Je lepší ovce na zimu zavírat? Existují mezi chovateli ovcí mýty, kterých by se měli vyvarovat? Poslechněte si rozhovor.

Spustit audio

Související