Bozkovské dolomitové jeskyně oslaví půl století od zpřístupnění

Bozkovský jeskyňář Vratislav Ouhrabka
Bozkovský jeskyňář Vratislav Ouhrabka

Druhého května 1969 se do Bozkovských dolomitových jeskyní poprvé podívala veřejnost. Objeveny byly ale už mnohem dříve a podle tehdejších předpokladů by letos měly slavit už šedesát let od zpřístupnění.

První ústní zmínky o podzemních prostorech objevených pět kilometrů severně od Semil, jen půl kilometru od středu obce Bozkov ve svahu vrchu Na vápenci jsou dokonce z roku 1944. První písemná zmínka je o tři roky mladší z roku 1947, kdy se po odstřelu objevila dutina. Několik nadšených Bozkováků se snažilo dostat do dále zavalených prostor a především se jim podařilo tyto prostory ochránit pře odtěžením, které potkalo dřívější objevy.

Deset let zkoumání trvalo, než se 21. září 1957 podařilo Josefovi Kurfiřtovi, Josefovi Dolenskému a dalším nadšencům, proniknout do prvních větších volných podzemních prostor dnes známých jako Staré jeskyně. Následovaly objevy Jeskyně překvapení, kde se jeskyňářům ukázala krápníková výzdoba, Listopadové jeskyně a na sklonku roku objev největšího podzemního jezera v Čechách v prostoru Jezerní dóm. „Podle dochovaných písemností měla být první etapa zpřístupněna v roce 1959. Aspoň se tak domnívali objevitelé. Další termín se plánoval na rok 1965 a nakonec byli všichni rádi, že to dopadlo v tom roce 1969,“ říká vedoucí správy Bozkovských dolomitových jeskyní Dušan Milka.

Proti původním předpokladům byly zpřístupňovací práce mnohem náročnější a také mnohem dražší a dokončovali se až na poslední chvíli. Teprve ráno před „papalášskou“ prohlídkou 30. dubna 1969 probíhala oficiální přebírka instalace v jeskyních. Práce prodlužovalo a prodražovalo především to, že se na mnoha místech bortily boky a tak se kvůli bezpečnosti musely vyzdívat a zpevňovat. Mimo to šlo převážně o ruční práci.

Půlstoleté výročí si jeskyňáři připomenou několika akcemi. To nejbližší bude v sobotu 9. března Jeskyňářský ples v bozkovské sokolovně, které se pro tuto příležitost mění v nádhernou jeskyni. „Další akce se uskuteční 23. března, kdy se v Bozkově sejdou bývalí a současní zaměstnanci a průvodci. Mělo by jich být několik stovek,“ říká bozkovský jeskyňář Vratislav Ouhrabka.

Spustit audio
zdroj: Jaroslav Hoření

Související