Botanická zahrada v Liberci usiluje o registraci národní sbírky masožravých rostlin
Masožravé rostliny spolu s obřími lekníny a exotickými rostlinami patří k největším návštěvnickým lákadlům liberecké botanické zahrady. Sbírku tam systematicky budují už od 70. let 20. století.
I proto chce vedení zahrady zařadit svoji kolekci masožravých rostlin na seznam národní sbírky, který od roku 2023 vytváří Unie botanických zahrad České
Liberecká botanická zahrada usiluje o registraci národní sbírky masožravých rostlin. Právě tato skupina rostlin je totiž v jejích sbírkách významně zastoupená a botanická zahrada může se pochlubit i některými unikáty. Národní sbírku od roku 2023 vytváří Unie botanických zahrad České republiky.
„Musíme sepsat žádost, kterou pošleme na Unii botanických zahrad, a pak proběhne společné jednání, na kterém se rozhodne, jestli ano, či ne. Vzhledem k tomu, že máme rozsah rostlin poměrně velký, sbírku evidovanou, jsou to legálně držené rostliny, tak si myslím, že to proběhne hladce,“ doufá ředitel Václav Lenk. Registrace by podle něj mohla být dokončená v první polovině roku 2025.
V botanické zahradě natáčel redaktor Tomáš Mařas, poslechněte si reportáž.
Související
-
Vidět je ji možné jen na dvou místech na světě: Na Borneu a v Liberci. Masožravka láčkovka rádža
Liberecká botanická zahrada je v současnosti jedinou na světě, kde je k vidění masožravá rostlina jménem láčkovka rádža. V přírodě se vyskytuje pouze na Borneu.
-
V Botanické zahradě Liberec kvetou orchideje. I na ně jsme se zeptali ředitele zahrady Václava Lenka
Prvním letošním hostem ve studiu Českého rozhlasu Liberec byl ředitel Botanické zahrady Václav Lenk. Pavel Kudrna se ho mimo jiné zeptal na plánovanou rekonstrukci.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Vrchní praporčík: Dluh z minulosti je obrovský, vojáci na nižších funkcích mají finanční problémy
-
Válek o kauze Motol informoval Evropskou komisi. Resort prověřuje smlouvy spojené s dotacemi z EU
-
Co když převáží ropu? Podezřelý ruský tanker je v hledáčku reportérů, má vazbu na Česko
-
Pavel dostal od ukrajinských vojáků model tanku. Vyrobili ho z nábojnic z české muniční iniciativy