Bílí Tygři: Po zápase na pivo? Taková doba už není, říká kouč Pešán

25. leden 2017
Koktejl

Nejmladší trenér hokejové extraligy, který v dubnu 2016 dovedl Bílé Tygry k mistrovskému titulu. Devětatřicetiletý kouč a ředitel libereckého extraligového klubu věří, že napojení trenéra na hráče funguje, a že i nevyřčené je pak pochopeno. „Chemie v týmu je extrémně důležitá,“ říká. Jeho hokejové začátky byly tvrdé, nebýt jeho maminky, prý by to vzdal.

Poprvé přišel k Tygrům ve třiceti. Na post trenéra nastoupil po Mariánu Jelínkovi. Začátek koučování tygřího týmu nebyl žádný med. „Spousta hráčů v týmu byla starších než já,“ vzpomíná. Dnes Filipa Pešána označují za hokejovou trenérskou modlu Liberce. „S hráči máme velice přátelské vztahy, to, co se zdálo, že bude hendikepem, se nakonec ukázalo jako výhoda,“ říká.

Krušný hokejový start: „Brečel jsem, že nechci na trénink“

Lednímu hokeji se Filip Pešán věnuje od útlého dětství – první trénink absolvoval ve čtyřech letech. „Trénovali jsme v tělocvičnách i na venkovní ploše, v místech, kde dnes stojí hokejová arena,“ popisuje a pokračuje: „Začátky byly velmi krušné, trénovali jsme venku i v mrazech. Nebýt rodičů, speciálně mámy, u hokeje bych nezůstal. Stejně jako moje děti brečí, že nechtějí na trénink, taky jsem brečel, že nechci na trénink.“

Špatně zavázané brusle a šmajdání na ledě

Kouč Bílých Tygrů Filip Pešán vyznává hokejovou kulturu, od hráčů očekává profesionální chování

„Práce v Liberci mě extrémně baví, nerad bych, abych byl rychlokvaškou, která si myslí, že zná hokej nazpaměť a může jít do zahraničí za penězi.“

Podle Pešána ale dnes mají děti k hraní hokeje jiné, podstatně lepší podmínky. „My jsme brečeli spíš kvůli tomu, že nám mrzly nohy,“ vzpomíná. V raných hokejových začátcích hokejistu podporovala hlavně maminka, která své syny na tréninky pravidelně vypravovala, dokonce i pomáhala s obouváním bruslí. „Vázala mi je málo, tak jsem šmajdal na ledě. Teď už jsou začátky vtipný, ale v tu dobu mi moc vtipný nepřišly.“

Jako trenér si Filip Pešán tygří fanouškovské obce hodně považuje. „Jsem hrozně rád, že nás fanoušci podporují, doprovázejí nás na zápasech venku, rádi diváky bavíme a věřím, že kromě prokletého Brna jim přinášíme i výsledkové uspokojení,“ říká.

Po zápase na pivo? Ani omylem

V týdnu trénují každý den, někdy i dvakrát denně. Podle Pešána tak není čas scházet se s hráči i mimo dobu, která je vyhrazená tréninkům. „Času opravdu moc není, někdy jsou vánoční nebo posezónní akce, to se na společných večerech sejdeme. Měli jsme dokonce společnou zabíjačku, kde jsme stmelili kolektiv, ale že bychom po zápase šli na pivo, taková doba už není,“ tvrdí.

„Snažíme se trošku měnit kulturu hokeje“

Co se týče oblékání týmu, je Filip Pešán poměrně inovativním koučem. Zavedl totiž speciální dress code. „Máme společná týmová saka, z domácích utkání chceme udělat společenskou událost,“ vysvětluje. Kultura hokeje – chování a oblékání hráčů a jejich propojení s fanoušky – to jsou podle Pešána spojené nádoby. „Kulturu se snažíme trošku měnit. Aby se hráči chovali jako profíci a fanoušci byli přátelští a podporovali klub i ve chvíli, kdy se zrovna nedaří.“

Poslechněte si ze záznamu celý rozhovor moderátorky Ivety Kalátové s Filipem Pešánem a dozvíte se třeba i to, jestli liberecký hokejový kouč dostal pracovní nabídky ze zahraničí nebo proč vlastně hráči spolu nechodí po trénincích na pivo.

Filip Pešán ve studiu Českého rozhlasu Liberec
autoři: Iveta Kalátová , Jaroslava Mannová
Spustit audio