Avantgardní budovy Bohuslava Fuchse pomohly proměnit Brno v moderní velkoměsto
Narodil se v roce 1895 a začínal od píky: z vyučeného zedníka se později vypracoval v jednoho z nejvýznamnějších českých architektů 20. století. Žák Jana Kotěry se usadil v Brně a na počátku 20. let se stal architektem brněnského stavebního úřadu.
Ani ne třicetiletý začal projektovat velké stavby. Vytvořil například hotel Avion, jeden z nejužších hotelů v Evropě, nebo vyhlášenou Zemanovu kavárnu. Byla to první ryze funkcionalistická stavba v Brně a měla nevšední osud.
V padesátých letech ji znárodnili a udělali z ní školku, v 60. letech srovnali se zemí, po roce 1990 vstala jako fénix z popela. Dnešní replika stojí v centru Brna v parku v ulici Koliště.
Fuchsovy avantgardní budovy pomohly proměnit Brno v moderní velkoměsto. Přestože se jako architekt a urbanista dočkal mezinárodního uznání, v 50. letech ho vyhodili z Vysokého učení technického, a dokonce byl v komunisty zinscenovaném procesu odsouzen ke dvouletému vězení. 18. září 1972 zemřel na následky vážných zranění při automobilové nehodě.
Související
-
Brno: Historické jádro je z velké části v puristickém stylu. Do kaváren se vešlo až 1000 hostů
Podle údajů z roku 1921 v Brně žilo 221 758 lidí a mohutně se stavělo. Dominoval rondokubismus, kavárníci zažívali zlaté časy a v módě došlo k výraznému zkracování.
-
Olomouc: Město vzniklo připojením dvou měst a jedenácti vesnic. Dominoval rondokubistický styl
Před sto lety žilo ve městě kolem 57 000 lidí. Kromě tiskárenského průmyslu tady existovaly i významné železárny a cementárny. Zásadní změny se ale odehrávaly ve školství.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.