Astronomická zima začíná ve 23:23. Přináší nejdelší noc v roce

Zima (ilustrační foto)

Páteční noc bude nejdelší v roce, trvat bude šestnáct hodin. Ve 23 hodin a 23 minut nastane zimní slunovrat a také astronomická zima. Čeká nás prodlužování dnů.

Slunce je v pátek nejníž nad obzorem a začíná se postupně vracet nad rovník. Od té doby už se budou dny postupně prodlužovat. „Týká se to období od svátku noci, čili od 13. prosince, od té doby už Slunce zapadá stále později a později, ale ráno také později vychází, stále se tedy zkracuje den,“ vysvětluje Pavel Suchan z Astronomického ústavu. „Dnes se to ale zlomí zimním slunovratem a už se den bude prodlužovat na obou stranách,“ doplňuje.

Prodlužování dne v pranostikách

Slunce zapadá později už od svaté Lucie, tedy od 13. prosince, později však i vychází, takže se celková doba slunečního svitu neprodlužuje. Z toho vychází také dodnes používané úsloví „Lucie noci upije, ale dni nepřidá.“

Pozvolné prodlužování dne komentují i další pranostiky – například Na Boží narození (25. 12.) o kuří pokročení, Na Nový rok o slepičí krok, Na Tři krále (6. ledna) o krok dále či Na Hromnice (2. února) o hodinu více.

Zimní slunovrat obvykle nastává 21. prosince, ale může se měnit. Například v příštím roce či v roce 2023 bude zima začínat o den později.

Cesta autem v zimě
Spustit audio
autoři: Kateřina Součková, iROZHLAS.cz .cz|zdroj: ČTK

Související