Archa přijímá více poraněných mláďat než loni. V čem lidé dělají chyby a zvířatům škodí?

18. červen 2024

Národní síť záchranných stanic koordinovaná Českým svazem ochránců přírody se letos potýká s větším počtem zraněných zvířat, než tomu bylo loni. Lidé je tam v těchto dnech vozí prakticky denně. Jedním z důvodů je nepozornost při sečení a ořezávání keřů nebo stromů. Potvrzuje to i vedení liberecké Záchranné stanice pro handicapovaná volně žijící zvířata Archa, kam lidé vozí zraněné ježky, veverky nebo ptáky.

Čtěte také

„Tato tři mláďata káňat k nám přivezli dřevorubci. Bohužel zjistili, když skáceli jeden strom, že tam bylo hnízdo se třemi mláďaty, ještě malými,“ vysvětluje vedoucí Záchranné stanice pro handicapované volně žijící živočichy Archa Ivana Hancvenclová.

Často se podle ní v tomto období stává, že se do Archy dostanou zvířata kvůli kácení stromů, stříhání plotů, nebo sečení luk. „Většinou samozřejmě lidé ta hnízda neponičí záměrně. Letos, kromě káňátek, to byla i hnízda se sýkorkami, měli jsme tady ale i veverky z pokáceného stromu,“ říká vedoucí Archy.

„Co se týče zvířat, která se sem dostanou poraněná v důsledku sečení, zatím jsme tady měli jedno srnče, to bylo posekané natolik, že jsme mu nemohli pomoci jinak, než že se uspalo. Dostávají se k nám pravidelně i zvířata třeba posekaná strunovými sekačkami. Bývají to ježci, srnčata, zajíci,“ dodává.

Rada z Archy tedy zní: Prohlédnout trávník, prohlédnout křoví, případně strom, než začneme na zahradě cokoliv dělat. Záchranáři totiž evidují rekordní nárůst poraněných zvířat a víc než polovina z nich jsou mláďata.

V liberecké záchranné stanici natáčel redaktor Tomáš Mařas, poslechněte si reportáž.

autoři: Tomáš Mařas , reČRoL
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.