Apríl je dnem zahájení sezóny hradů a zámků. Přístupná je i Kost, kterou ale čekají další opravy

Dneškem se tradičně otevírají po zimní pauze památky včetně gotické perly Českého ráje, hradu Kost.

Kost bude přístupná pravděpodobně jen do podzimu. Pak by měla začít rozsáhlá rekonstrukce Lobkowiczkého paláce a revitalizace parkovací plochy pod hradem.

S kastelánem Janem Macháčkem vcházíme vraty do vstupní budovy hradu. „Na Lobkowiczkém paláci půjde o zajištění podloží, jako na původní rekonstrukci horního hradu.“

Právě Lobkowiczký palác je poslední budovou na hradě, která za sebou ještě nemá rozsáhlou opravu. „Ve vstupním portále by mělo dojít k opravě dlažby a celých kleneb.

Vznikne tam také nová, moderní expozice. „Chtěli bychom tady vytvořit projekci pomocí laserových dataprojektorů. Ty by měly nasvítit celou klenbu. A měli bychom tady vytvářet mladší historii hradu, ke které existuje fotodokumentace i černobílé filmy. To by se zde vše prezentovalo.

Pokud se podaří získat potřebné dotace, začnou práce na konci podzimu. „Vše se odvíjí od plánů prací stavby. Takže se může stát, že budeme mít třeba i zavřeno, nebudeme sem moci turisty pouštět, říká průvodkyně Anna Šestaubrová.

A přiznává, že na provázení hradem při stavebních a opravných pracích je zvyklá, stejně jako její kolegové. Navíc i turisté jsou prý ohleduplní. „Ve chvíli, kdy to stavba dovolí, tak je tady samozřejmě nějaký omezenější provoz, snižuje se kapacita prohlídky nebo musíme více upozorňovat, že se přechází přes staveniště. Jsou tu i různé ruchy z těch stavebních prací.

Dalším velkým krokem bude revitalizace parkovací plochy pod hradem. „Budou tam parkovací brány a automatický systém. To bude pro návštěvníky přívětivější. Budou tam i čáry, což bude také pro řidiče příjemnější, že má přesně definované parkovací místo.

Cena vstupného na hrad Kost v Českém ráji se letos nezmění. Mírně zdraží pouze parkování.

Pohled na hrad Kost z Údolí Plakánek
Spustit audio

Související