Anketa v Bedřichově: Obec zjišťuje, jestli si lidé přejí zachovat tamní sjezdovky

20. červen 2024 15:20

Prostřednictvím ankety se můžou lidé v Bedřichově vyjádřit k tomu, jestli se má vedení obce angažovat v jednáních o budoucnosti tamního sjezdového areálu. Jeho část získal nový majitel a obec zjišťuje, jestli má s novými i stávajícími majiteli jednat o spolupráci.

Čtěte také

Vedení obce Bedřichov zveřejnilo anketu na svém webu v reakci na veřejnou diskuzi s obyvateli z 6. června. Z debaty vzešlo, že firma Niseko, která od Tělovýchovné jednoty Bižuterie koupila pozemky na Malinovce a na Pastvinách, chce na úpatí sjezdovek postavit apartmány. Bižuterie bude pravděpodobně v roce 2025 prodávat i zbytek skiareálu a vedení obce chce zjistit, jestli se do toho má také zapojit.

Lidé mohou rozhodnout do konce června. Anketu může vyplnit obyvatel Bedřichova, a ti, kdo v místě vlastní nemovitost, nebo tam provozují nějaký podnik. Vyplněný lístek je potřeba donést na obecní úřad nebo informační středisko, nebo zaslat e-mailem. Vedení obce výsledek ankety projedná na zastupitelstvu.

Pokud by lidé odhlasovali to, že má vedení obce najít cestu, díky které by mohlo do rozvoje střediska zasáhnout, zastupitelé do podzimu vypracují návrh. I o něm budou moct lidé hlasovat například prostřednictvím referenda, nebo ankety.

Obec by se mohla do rozvoje sjezdového areálu zapojit pravděpodobně nějakou domluvenou spoluprací. Konkrétní návrh zatím neexistuje. Nejsnadnější by bylo, kdyby obec mohla skoupit zbytek pozemků od Tělovýchovné jednoty Bižuterie. Na to ale nestačí rozpočet malé obce. Podle starosty Bedřichova Petra Holuba ze Starostů pro Liberecký kraj chce Bižuterie pozemky prodat za zhruba 70 milionů korun.

Proto, že obyvatelé obce vznesli obavy, že by developer Niseko zastavěl sjezdovky apartmány, je důležité, aby se do rozvoje skiareálu zapojila obec. Pokud by vlastnila část pozemků, mohla by výstavbu regulovat.

Zástupce firmy Niseko Adam Kuchař červnové veřejné schůzi lidi uklidňoval, že nic takového nehrozí, avšak apartmánová výstavba bude nutná, protože z prodeje apartmánů chce firma částečně financovat provoz střediska. Lyžaři v Bedřichově se podle Kuchaře nemusejí obávat, že by v oblíbené horské lokalitě sjezdové lyžování skončilo. Podle něj chce firma lyžování dál podporovat.

autoři: Johana Tománková , reČRoL
Spustit audio

Související