A hrdý buď, žes vytrval 20 let! Kultovní hra Hrdý Budžes s Bárou Hrzánovou v hlavní roli slaví výročí

8. listopad 2022

20 let od premiéry legendárního představení Hrdý Budžes oslavili v příbramském Divadle Antonína Dvořáka. Hlavní roli, samozřejmě, hrála Bára Hrzánová. Připomeňte si tuto neustále vyprodanou komedii v reportáži Tomáše Malečka.

"Včera byl nesmírně důležitej den. Včera jsem totiž ve školním rozhlase slyšela nádhernou básničku. Byla o jednom pánovi. Jmenoval se Hrdý Budžes. Byl velice statečný a vytrval, i když měl všelijaký potíže."

Představení Hrdý Budžes s Bárou Hrzánovou v hlavní roli v divadle Antonína Dvořáka v Příbrami

Těmito větami začíná legendární představení Hrdý Budžes, kde exceluje herečka Bára Hrzánová. Hra, která je stále aktuální a při které řada diváků pláče smíchy, měla premiéru přesně před 20 lety v příbramském Divadle Antonína Dvořáka.

Osmiletou holčičku Helenku Součkovou, která svýma dětskýma očima pozoruje absurdní svět dospělých na malém městě za husákovské normalizace, si Bára Hrzánová zahrála poprvé sedmého listopadu 2002. Že hlavní roli divadelní adaptace nastuduje ona, rozhodla autorka původního románu Irena Dousková.

Aktuálnost hry Báru Hrzánovou děsí

Právě na herecké mistrovství Báry Hrzánové komedie stojí. Ona sama za tuto roli dostala v roce 2003 i cenu Thálie. Už 20 let s herečkou na jevišti vystupují stále stejní kolegové Jarmila Vlčková a Libor Jeník.

Představení Hrdý Budžes s Bárou Hrzánovou v hlavní roli v divadle Antonína Dvořáka v Příbrami

"My jsme taková jako buňka, která prostě spolu žije a jezdí a kočuje a zažili jsme spolu mnoho dobrého i zlého a my se prostě navzájem nedáme," říká Hrzánová, která v Hrdém Budžesovi ale nevystupuje pouze na prknech příbramského divadla Antonína Dvořáka, ale pravidelně také v pražském divadle Kalich a v nejrůznějších sálech napříč republikou.

"To je představení na který se chodí víckrát. Vždycky si tam něco najdete, vždycky vám to něco připomene a vždycky je to aktuální," uvádí ředitel příbramského divadla Petr Bednář.

Představení Hrdý Budžes s Bárou Hrzánovou v hlavní roli v divadle Antonína Dvořáka v Příbrami

Jak je hra aktuální, Hrzánovou děsí. V roli malé Helenky totiž letos vystupovala i 25. února, tedy den po začátku ruské invaze na Ukrajinu:

"Najednou ty lidi byli zamražený. A my sme si teda řekli, no musíme to zahrát. Nedá se svítit, jako vždycky, jedem."

Hrdý Budžes nedávno oslavil také 900. reprízu, a tak Bára Hrzánová doufá, že zhruba za dva roky se hra dočká 1000 uvedení. Už teď ale patří k nejhranějším českým činohrám.

Že Helenka nenávidí plíčky na smetaně nebo že kromě věže Daliborky miluje Luďka Starého, se můžou diváci přesvědčit do konce roku třeba ještě v Olomouci, Brně anebo Kolíně.

Poslechněte si Báru Hrzánovou jako Helenku Součkovou v reportáží Tomáše Malečka.

Spustit audio

Související