47 měst a obcí Libereckého kraje se zapojilo do takzvané Integrované strategie, mohou se tak ucházet o evropské peníze

8. září 2022 11:15

Jedná se o společnou strategii, kam se se svými projekty společně přihlásila zejména aglomerace měst Liberce a Jablonce nad Nisou. Šanci měla se svými plány i menší města a také jednotlivé obce. Celkem se do výzvy dostalo 132 projektů z celého kraje.

Liberec, Jablonec nad Nisou a dalších 45 měst a obcí Libereckého kraje se zapojilo do takzvané Integrované strategie. Ucházet se v ní můžou o evropské peníze. Krajské město Liberec do ní přihlásilo 36 projektů téměř za 2 miliardy korun. Peníze chce využít zejména na rekonstrukci škol, obnovu veřejných prostranství nebo výstavbu bytů. S

Se svými projekty se kromě společné aglomerace měst Liberce a Jablonce nad Nisou přihlásila i menší města a jednotlivé obce, například Hodkovice nad Mohelkou, Frýdlant a Hrádek nad Nisou z Liberecka, Tanvald a Železný Brod z Jablonecka, Česká Lípa a další. Celkem se do výzvy dostalo 132 projektů za více než 5,5 miliardy korun.

Město Liberec podalo do výzvy celkem 36 projektů, na jejich realizaci by mohlo získat až miliardu korun. Asi největší částku představuje revitalizace Harcovské přehrady a vznik takzvaného Central Parku, kde by například místo nábřežních zdí měly být schody z kamene, což by mělo vodu lépe zpřístupnit návštěvníkům.

Mezi další stěžejní projekty patří rekonstrukce tramvajových tratí, a také rekonstrukce základních a mateřských škol, konkrétně například Základní školy U Soudu, Jabloňová a Švermova na Františkově. Je připravená i revitalizace Tržního a Papírového náměstí. Pokračovat by díky evropským penězům mohla i výstavba bytů, například v sociálních domech Na Žižkově.

Jablonec nad Nisou chce evropské peníze získat zejména na stavbu autobusového terminálu, který by měl propojit městskou a meziměstskou autobusovou dopravu s tramvajovou a vlakovou. V roce 2023 chce mít radnice stavební povolení, aby bylo možné terminál v letech 2024 až 2025 postavit. Měl by stát zhruba 300 milionů korun.

Také město Jablonec chce peníze vložit do rekonstrukce škol, například do Mateřské školy Palackého; modernizace by se měly dočkat základní školy v Kokoníně, v Liberecké, Mozartově nebo Arbesově ulici. Město počítá i s revitalizací Tyršových sadů a sídliště Šumava.

autoři: Eva Malá , reČRoL
Spustit audio