3000 let staré hroby nebo hra na archeologa? To nabídne nová sezona na zámku Svijany
Svijanskému zámku se vrací podoba ze 17. století. Prvním návštěvníkům se otevře už v červnu. Příchozí se můžou těšit na novinky – zrekonstruované sklepní prostory, středověkou pec na chleba nebo speciální archeologické pískoviště.
Archeologické nálezy z okolí zaplní několik pater zámku. Hlavním tahákem bude expozice doby bronzové, kterou právě budují. K vidění bude model postavy člověka z doby bronzové v životní velikosti nebo největší pohřebiště. „Budou tady jámy o rozměrech šedesát na devadesát centimetrů nebo elipsovité jámy, kde jsou třeba dětské hroby,“ říká archeolog Petr Brestovanský.
Zámek se změnil zevnitř, ale i z venku. Nejnápadnější je fasáda, na které jsou namalovaná okna. Podle správce zámku Víta Pražáka archeologové prokázali, že tu v minulosti takto vyobrazená už byla. „Fasáda zámku byla ve velmi žalostném stavu, v osmdesáti procentech chyběla omítka,“ vzpomíná správce zámku Vít Pražák na dobu před rekonstrukcí.
Nově je také vydlážděné nádvoří, uprostřed kterého bude stát kašna. Handicapovaným návštěvníkům pomůže i nový výtah.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Poslankyně za SPD Majerová sdílela AI video o defenestraci členů TOP 09. Omluvu nechystá
-
ONLINE: Putin vyměnil náměstka resortu obrany odpovědného za vybavení pro armádu
-
Orbán je nervózní z voleb. Chce se před voliči ukázat jako státník s kontaktem na Trumpa, říká Daněk
-
ŽIVĚ: Čeští hokejisté prohrávají v Tampere s Finskem 0:1. Radiožurnál Sport vysílá přímý přenos