25. listopad – den, kdy se do uměleckých škol vrátili žáci. Zatím jen na individuální výuku

25. listopad 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Ředitel liberecké ZUŠ Tomáš Kolafa je rád, že se škola opět otevírá

Už měsíc a půl se děti, které navštěvují základní umělecké školy, učí doma. Část z nich se po rozvolnění vládních opatření může do tříd vrátit. Budou moct zpívat i hrát na hudební nástroje. Ale vždy jen po jednom.

Základní umělecké školy můžou od 25. listopadu opět částečně obnovit výuku. Například v Liberci má umělecká škola zhruba 1 800 žáků. Díky tomu, že je povolená individuální prezenční výuka, se jich do budovy ve Frýdlantské ulici může vrátit víc než polovina. Například hodiny tance nebo sborového zpěvu, kde bývá žáků pohromadě víc, jsou ale dál pouze on-line.

„Povolená je individuální výuka, jako například hra na nástroje, nebo zpěv a také individuální přednesy v literárně-dramatickém oboru; ovšem pokud nám to rozvrh a možnosti rodičů i pedagogů dovolí,“ vysvětluje ředitel Základní umělecké školy Tomáš Kolafa. „A pak je taky na rozhodnutí ředitele školy, jestli povolí individuální konzultace,“ dodává. „Největší radostí pro nás je, že se do školy můžou přijít ty nejmenší děti,“ říká ještě.

Vedoucí výtvarného oboru liberecké ZUŠ Ondřej Mašek

Ondřej Mašek, vedoucí výtvarného oboru, také popisuje výjimku pro své studenty: „Protože po Novém roce jsou přijímací zkoušky na střední nebo vysoké umělecké školy, žáci, kteří se na přijímačky připravují, budou také moct přijít na individuální konzultace,“ říká.

Taneční obor online v liberecké ZUŠce vyučuje umělecká šéfka baletního souboru Divadla F. X. Šaldy Marika Mikanová. V zrcadlovém sále předcvičuje před kamerou, kolektivní výuka tance zůstává distanční.

„Je to náročné, musíte se mnohem víc soustředit, mluvit víc nahlas a srozumitelně. Osobní kontakt chybí a i na těch žácích je to vidět, že povolují. Dlouhodobě by to asi nešlo,“ popisuje. „Je to ale lepší než nic, těší mě, že žáci chodí na každou hodinu, že se přihlašují a že i v těch domácích podmínkách se snaží a připravují,“ dodává.

Jak výuku přes počítač vnímají samotní žáci? Poslechněte si reportáž.

Spustit audio

Související