160 let uplynulo od narození Karla Kramáře. První československý premiér pocházel z Vysokého nad Jizerou

27. prosinec 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Karel Kramář v roce 1918

V roce 1918 se předsedou první československé vlády stal absolvent pěti univerzit (pražské, vídeňské, berlínské, pařížské a štrasburské), znalec pěti jazyků, významný politik, a také odsouzenec k smrti, rodák z Vysokého nad Jizerou, doktor Karel Kramář. 160 let od jeho narození si teď připomeneme s reportérkou Eliškou Pilařovou.

Se starostkou Vysokého nad Jizerou Lucií Strnádkovou stojíme u bývalé vrátnice Kramářovy vily. Řeč ale není o Kramářově vile pražské na Letné, ta je velmi výstavná. Ale tato si s ní v ničem nezadá. Má takový byzantský nádech, prý kvůli tomu, že doktor Kramář si přivezl svoji manželku Naděždu z Ruska.

Kramářova vila ve Vysokém nad Jizerou

„Doopravdy to je samozřejmě kvůli manželce Naděždě Abrikosovové. Dokonce se tu traduje, že ta stavba vyšla strašlivě draho právě proto, že jí se několikrát to konečné provedení nelíbilo. Tak vila byla několikrát podle jejích představ přestavována."

Karel Kramář
Český a československý pravicový, nacionalistický politik. Za Rakouska-Uherska předák mladočeské strany, za světové války účastník odboje, po roce 1918 první ministerský předseda ČSR, dlouholetý předseda Československé národní demokracie, později Národního sjednocení. Jeden z nejdůležitějších mužů, kteří stáli při vzniku našeho státu.

Manželka Karla Kramáře byla šlechtična. A Jaroslav Hašek ve své povídce o pozitivní politice doktora Karla Kramáře napsal, že když v Čechách o něco jde, tak je v Rusku. A když o něco důležitého jde v Rusku, tak je v Čechách.

Ovšem vysočtí občané ho v situaci kolem vzniku republiky v roce 1918 vnímali jako národního hrdinu. Protože on byl vězněm habsburské dynastie.

„Ano, byl vězněn společně s Aloisem Rašínem. Společně byli také po nástupu Karla I. na trůn propuštěni při amnestii. Karel Kramář za první světové války vystupoval přímo za český odboj, proto byl také vězněn. Nicméně byl také velikým antibolševikem. A díky tomu jsme se o něm ve škole v druhé polovině 20. století učili velmi málo. Nebo prakticky vůbec.

Čtěte také

O Karlu Kramářovi víme, že to byl dobrý politik a výborný právník. Z jakých pocházel poměrů, to nemohla být vyloženě chudá rodina.

„Otec byl vyučený zedník, který se posléze stal stavitelem a vypracoval se vlastními silami. Tady na vysockém hřbitově je monumentální hrobka Kramářovy rodiny. Jsou v ní ale uloženi pouze jeho rodiče," doplňuje Lucie Strnádková.

Na nárožním domě na náměstí ve Vysokém nad Jizerou je tabulka s nápisem: 27. prosince roku 1860 se v tomto domě narodil doktor Karel Kramář, první předseda československé vlády.

A přímo na nároží staré pošty je umístěna bronzová busta. Doktor Karel Kramář hledí k horám a zlacený nápis říká: Svému velikému rodáku zbudovalo studentstvo roku 1927.

autoři: Eliška Pilařová , baj , reČRoL | zdroj: Český rozhlas Hradec Králové
Spustit audio

Související