13. Letní sklářská dílna: Železnobrodská školní pec hoří pro tradiční sympozium

18. červen 2024

V Železném Brodě se již po 13. sešli umělci a řemeslníci zabývající se sklem, aby daly vzniknout novým uměleckým dílům. Letní sklářská dílna ale není jen pro odborníky, úchvatnou práci se sklem může sledovat i veřejnost.

Železnobrodské městské muzeum pořádá 13. ročník sympozia Letní sklářská dílna, setkání umělců a řemeslníků, kteří se zabývají fantastickým materiálem, kterým sklo je, je atraktivní podívanou.

Nejatraktivnější část sympozia se odehrává v železnobrodské sklářské škole, kde je k vidění vlastní tvorba, jakýsi dialog mezi umělci a řemeslníky, kdy se občas střetávají vzletné myšlenky a reálné možnosti.

Hedvika zapálená pro LSD

Hedvika je železnobrodská školní sklářská pec a LSD je zkratka Letní sklářské dílny, kde za pozornost stojí nejen výsledná díla, ale i použité technologické postupy, často experimentální přístupy k technologii skla.

Organizátoři 13. ročníku Letní sklářské dílny pozvali celkem sedm účastníků – čtyři z České republiky a tři z Norska. Jsou jimi za domácí Lukáš Šulc, František Janák, Ladislav Oliva ml. a Ludmila Šikolová, norský tým tvoří Heidi Kristiansen, Cathinka Mæhlum a Mette Paalgard.

Letní sklářská dílna v praktické přístupné části je v půlce, návštěvníci tam mohou sledovat úžasnou práci sklářů 18. června do 15 hodin a 19. června od 8 do 15 hodin.

Setkání umělců a řemeslníků je inspirativní i pro žáky železnobrodské sklářské školy. Chodí se tam nejen dívat, ale někteří i pomáhat, přiložit ruku k dílu. Za uplynulých 13 let tam nejednou měli případy, že absolvent „sklandy“, jak se místně sklářské škole říká, se tam vrací jako host. Letos to je třeba Lukáš Šulc, který je nejen absolventem, ale i tamním huťmistrem.

Za dobu trvání sympozia tam tvořilo již 70 umělkyň a umělců a některá díla vzniklá v rámci letních sklářských dílen můžete vidět v nově otevřené expozici skla městského muzea v Železném Brodě.

Spustit audio

Související