Zažil drsné věci, ale pořád je plný energie. Oceněný Vlastimil Pospíchal, sklář a pedagog

21. listopad 2017

Poctu hejtmana Libereckého kraje obdržel na slavnostním večeru v liberecké Oblastní galerii Vlastimil Pospíchal. Sklářský pedagog, mezi jehož žáky patřil například Jiří Harcuba, má za sebou pohnutý život, je ale stále plný pozitivní energie.

Ani ve svých 96 letech neustává Vlastimil Pospíchal v práci. „Táta byl brusič skla, šel jsem na sklářskou školu a učil jsem se rytí skla. Dokončil jsem ji v roce 1938,“ říká Vlastimil Pospíchal, kterého sklo provázelo celým životem.

Neuvěřitelné životní zážitky. 9 měsíců na řepě

„V roce 1944 mě Němci sebrali na ulici a zatáhli mě do Německa. Představte si devět měsíců jíst jen vařenou řepu,“ popisuje své zážitky sklář a pedagog, který je autorem prvních poválečných učebnic sklářství i řady učebních pomůcek. Sklářství vyučoval dokonce i v Tunisu nebo v Kanadě.

„Když knihu musím udělat pro sebe, abych mohl učit, tak jsem to zároveň psal jako učebnici. Později jsme s kolegou napsali unikátní knihu o zušlechťování skla.“

Vlastimil Pospíchal je také držitelem sedmi sklářských patentů. Pocty hejtmana si sklář a pedagog velmi cení. „Za komunismu jsem nedostal žádné odměny ani vyznamenání, pro mě to byla první pocta, kterou jsem v životě dostal,“ dodává.

autor: Lucie Fürstová | zdroj: Český rozhlas Liberec
Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.