Skleněný šperk je mým denním chlebem, říká železnobrodský sklář

21. červen 2018

Nejen drahokamy, ale i sklo má své kouzlo a magii. Skleněný šperk může měřit třeba i deset centimetrů a takové vyrábí Ladislav Oliva ze Železného Brodu.

Skleněné šperky jsou poměrně výrazné. Co kus, to originál

Narodil se ve sklářském kraji do sklářské rodiny a na školách měl štěstí na skutečné kapacity – profesory jako Pavla Ježka na železnobrodské sklářské škole či Stanislava Libenského na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. Takovou průpravu má za sebou Ladislav Oliva ze Železného Brodu. Do praxe se vrhl v roce 1989 jako sklářský výtvarník v harrachovské sklárně tehdy patřící Crystalexu.  To ale netrvalo dlouho, jen dva roky.

Fyzicky náročné řemeslo

„Sklo mi učarovalo už jako dítěti. Po škole jsem začal s bratrem Tomášem dělat s píšťalou u pece, objevovali jsme staré zapomenuté techniky. Brzy jsme získali prestižní zakázky jako kopie starého skla i moderní design,“ přibližuje Ladislav Oliva své začátky. Po 14 letech fyzicky náročné práce s píšťalou se rozhodl odejít do vlastního ateliéru, kde začal zmenšovat skleněné objekty, které dělal ve volném čase. A tak se Olivovi pomalu pod rukama rodil skleněný šperk, který není až tak malý, ale ani až tak velký, aby se nedal nosit na krku. „Skleněný šperk a skleněná plastika jsou už dvanáct let mým denním chlebem,“ říká sklář.

Skleněný šperk si „žije svůj život“

Olivovy šperky jsou kombinací kůže, kovu a skla. Vyvinul si svůj systém tepání kovu a přípravy obrouček, aby výsledný šperk byl především o optice skla. Sklo si předtavuje v pícce nebo na píšťale, připraví směs barev, kterou předmačká do tvaru a následně brousí. „Jsou to takové kombinovatelné techniky. Nejsem vystudovaný šperkař, ale našel jsem si svou cestičku,“ upřesňuje Ladislav Oliva. Podle něj je sklo magické, má své fluidum, a proto se skleněný šperk si žije svým vlastním životem. Dokáže splynout s oblečením a taky se rozzářit. A někdo z nich cítí i léčivé účinky.

Sklu se věnuje i žena a děti Ladislava Olivy, sklářské dílny a ateliér tak zabírají celé přízemí rodinného domu na Hrubé Horce, části Železného Brodu. Setkat se s ním můžete i na různých řemeslných trzích a poutích.

Skleněná mozaika železnobrodského skláře

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.