Poklady ze schránky z Riegrovy sochy v Semilech. Mince, noviny, zprávy

11. říjen 2018

Nevábnou hmotu z devadesát let staré schránky z Riegrovy sochy v Semilech proměnily restaurátorky Státního a okresního archivu v Liberci v zajímavý dokumentační materiál.

Historici a památkáři byli zpočátku dost zklamaní, když světlo světa spatřila místo očekávaných dobových svitků a předmětů nevábná promoklá hmota. Pomohla ale voda, pár chemikálií a ostré skalpely.

„Z jakého je to roku? 1926. Je to svatý Václav. A nápis: Nenech zahynouti nám ni budoucím,“ čtou restaurátorky Jana Chocholoušková a Dagmar  Jelínková. Z hmoty vypreparovaly medaile a dobové mince.

Jsou to pětikoruny, dvoukoruny, koruny, padesátníky, dvacetikoruny, desetníky. Zvláštní žlutou minci zkoumá i ředitel semilského archivu Pavel Jakubec. „To není mince, protože tam není žádná nominální hodnota. I  u té pamětní mince se dává hodnota,“ říká.

Jana Chocholoušková začala skalpelem postupně hmotou doslova listovat, objevují se 90 let staré noviny Národní politika s portrétem významného státníka Františka Ladislava. Riegra, semilského rodáka. Je to doslova zázrak, co restaurátorky dokážou z původně nesympatické a nevonící hmoty dostat.

Objevily se  i zprávy z tehdejších škol. Například krasopisně napsaný citát  „V práci a vědění je naše spasení“. Představily se tak žákyně dívčí školy v Semilech. A skalpel se zarývá hlouběji. Restaurátorky vidí rozmočený pergamen, po promytí čistou vodou jsou  čím dál zřetelnější číslice 80 tisíc a text.

„Vypadá to, že se tam píše o tom, že se na Riegrův pomník dělala sbírka a tolik se vybralo nebo tolik ta socha stála,“ uvažuje nahlas Pavel Jakubec.

Tenhle dobový dokument se podle něho podaří zrestaurovat Mince bude možné po očištění vystavit. Dobové noviny, plakáty a další tiskoviny jsou ale v tak špatném stavu, že se je nepodaří zachránit.

zdroj: Ivana Bernáthová
Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.