Paseky nad Jizerou: Za Krakonošem a lyžníky

16. říjen 2017
Křížem krajem

Vesnička Paseky nad Jizerou se nachází v prudkých stráních mezi Bílou skálou nad Rejdicemi a řekou Jizerou tekoucí až dole v údolí. Je to kraj zapadlých českých vlastenců, proslavený dílem Karla Václava Raise. Vydejte se tam s Markem Řeháčkem a Českým rozhlasem Liberec.

Námětem pro něj byli skutečné příběhy českých horalů v čele s učitelem a houslařem Věnceslavem Metelkou, pozoruhodnou postavou, která v Pasekách v polovině 19. století působila a jejíž dobrý duch se dnes nad tímto krajem vznáší.

Do Pasek se nejlépe dostaneme na lyžích přes Kořenov a Příchovice, zpod rozhledny Štěpánka sjedeme dolů do vsi okolo proslulé horské hospůdky Na Perlíčku, zvané spíše mezi horáky Na Prdečku či zkráceně Prdek.

Paseky nad Jizerou

Paseky jsou vyhlášeným zimním střediskem se sjezdovkami, ale najdeme zde i celou řadu krásných památek i ukázek lidové architektury. Velice půvabný je zdejší kostel sv. Václava, který tvoří velice malebný celek se sousedním hřbitovem, jehož pozadím jsou západní Krkonoše jako na obrazu malované. Ve stráních se zde nacházejí roztroušené chalupy pojizerského typu; nejslavnější je asi stará pasecká škola, v níž působil právě Venceslav Metelka.

Škola si zahrála v kultovním vánočním filmu Krakonoš a lyžníci, který zde režisérka Věra Plívová Šimková natáčela roku 1980. Rozmarný příběh z počátku 20. století se odehrává na zasněžených krkonošských svazích a patří neodmyslitelně k vánočním svátkům. Právě v pasecké škole působí nadšený pan učitel, který začne společně s mladým lesníkem využívat novinku z Norska – dřevěné ski – a tím objeví krásu lyžníctví.

Zimní nálada Pasek je dodnes jaksi starosvětská, z každé chalupy jakoby tu vystupuje kus dávno zašlé horalské a lyžnícké historie, které člověk ocení obzvláště v melancholickém čase vánočním.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.