Nový jilemnický Krakonoš měří tři metry, váží dvě tuny a je z dubu

14. červenec 2018

Pokud zima dovolí, je jilemnické náměstí už více než sto let známé obří sněhovou sochou Krakonoše.

Od roku 1997 vzniká socha pod rukama výtvarníka Josefa Dufka a jeho pomocníků. Sněhový Krakonoš ale nikdy dlouho nevydrží a tak se zrodila myšlenka udělat něco stálejšího.

Josef Dufek má za sebou už řadu různých menších dřevěných Krakonošů, k vidění byli na výstavě výtvarníků Jilemnicka, kde se zrodila myšlenka ozdobit náměstí Krakonošem celoročně.

Nový jilemnický Krakonoš není žádný drobeček. „Krakonoš je fakt obr. Měří tři metry a váží skoro dvě tuny. Když to byl dubový špalek, tak to vážilo přes tři tuny,“ říká výtvarník Josef Dufek. Krakonoš mu dal měsíc práce, navíc v červnových vedrech.

„Tady, co má Krakonoš v ruce hůl, jsem měl velký slunečník a pod ním jsem kutal,“ podotýká sedmdesátiletý umělec i dříč. Protože Krakonoš je nakročený, tak mezi pokrčenou nohou a pláštěm bylo potřeba prostor vydlabat, což dalo několik koleček hoblin.

Obří dřevěný Krakonoš má vše, co k pánu hor patří. Fajfku, propracovaný plnovous, péro za kloboukem a nechybí ani sojka práskačka, na kterou se lidé ptali snad každou zimu. Krakonoš našel místo v podloubí pod radnicí a zatímco on dohlíží na náměstí, na něj dohlíží městská policie.

V podloubí nebo v areálu na Hraběnce by se časem mohla objevit další dřevěná socha Josefa Dufka. V hlavě nosí nápad vyřezat biatlonistu.

 

zdroj: Jaroslav Hoření
Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.