KRNAP slaví 55 let. Liberec se připojuje výstavou Šperky Krkonoš

22. květen 2018

Liberecká botanická zahrada se připojuje ke gratulantům, kteří oslavují 55 let od založení Krkonošského národního parku (KRNAP). V Liberci se slaví výstavou fotografií vzácných a často kriticky ohrožených skalniček.

Šperky Krkonoš

Právě v Krkonoších je našel a zvěčnil Miloslav Studnička, ředitel liberecké botanické zahrady, nejstarší botanické zahrady v České republice. Většinu rostlin si navíc můžou návštěvníci zahrady rovnou i prohlédnout, zahradníci je totiž v Liberci i pěstují.

Výstava Šperky Krkonoš bude veřejnosti přístupná od středy 23. května až do konce září, k vidění bude 200 fotografií alpinek, tedy skalniček, které Miloslav Studnička fotografoval z turistických chodníčků.

Jeřáb krkonošský – světový unikát, který najdete jen v Krkonoších

Návštěvníky čekají i dvě videoprojekce, jedna z nich je o horských loukách, které jsou podle Studničky jedinečnou středoevropskou specialitou. V Asii a v Americe je vůbec neznají.

Mezi šperky Krkonoš řadí ředitel nejstarší botanické zahrady v České republice třeba už zmiňovaný jeřáb krkonošský. Ten roste ve volné přírodě na jediném místě na světě – právě v Krkonoších. Je to keř, který své větve úhledně skládá těsně k zemi, je odolný sněhové zátěži, to musí, v zimě mu totiž větve urovnávají laviny. V liberecké botanické zahradě bude bíle kvetoucí křovitý úplně plazivý jeřáb k vidění jak na fotografiích, tak právě přímo ve venkovní skalce, jsou tam tři krásné exempláře.

Nejmenší vrba na světě

Kromě asi stovky alpinek návštěvníci uvidí třeba kuklík horský, nebo nejmenší vrbu na světě – vrbu bylinnou. V celé České republice jen na Sněžce roste vzácný rozrazil chudobkovitý. Drobná plazivá kriticky ohrožená rostlinka s modrým květem. Miloslav Studnička odhaduje, že na Sněžce jich roste maximálně 15.

Ideální je si prohlédnout fotografie, pak rostliny v libereckém alpinu a nakonec se vydat na výlet do Krkonoš.

Logo
autor: Lucie Fürstová
Spustit audio