Jejich život je o tvrdé práci v podzemí, ale taky o tradicích a rituálech. Říkají si „uraňáci“

Uraňáci: Muzeum Stráž pod Ralskem

Věděli byste, co nemáte dělat, když řídíte výtahovou klec do uranového dolu? A víte, co mají společné ovce a těžba uranu?

Z úst horníků-uraňáků, kteří těžili nedaleko Stráže pod Ralskem a Hamru na Jezeře radioaktivní uranovou rudu, jsme už slyšeli spoustu historek. Taky jsme nahlédli do dolů. Teď zamíříme do strážského městského muzea. Tam můžete vidět spoustu zajímavých exponátů z historie i současnosti hornictví. A jak v muzeu zjistila redaktorka Ivana Bernáthová, řadu z nich darovali sběratelé i samotní uraňáci.

V současné době už jsou všechna uranová důlní díla zlikvidována. Na místě dolu Hamr I teď stojí architektonicky velmi zajímavý památník. Ovšem až od roku 2037 budou odborníci odstraňovat ekologické následky po chemické těžbě uranu. A dalších pár let ještě potrvá rekultivace krajiny.

Spustit audio

Související

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.