Aktivita klíšťat se zvyšuje. Na Českolipsku už zaznamenali první případ klíšťové encefalitidy

11. květen 2015

Aktivita klíšťat v těchto dnech stoupá k maximu. Podle předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu dnes (11.5.) na devátý stupeň z deseti. To znamená nejvyšší riziko nakažení infekčními nemocemi. V Libereckém kraji už hygienici evidují první letošní případ klíšťové encefalitidy. I když se jedná o závažné onemocnění, dá se mu předejít očkováním. Lidé ale prevenci často podceňují, přestože nemoc může skončit ochrnutím, a dokonce i smrtí.

Štěstí v neštěstí. Tak by se dal popsat průběh klíšťové encefalitidy u pana Radka z Liberce. Nemoc se u něj projevila do týdne s velmi vážnými příznaky, a tak skončil v nemocnici.

„Já jsem v práci přestal vidět, měl jsem mžitky. Dojel jsem ještě jakž-takž domů. Doma jsem pozdravil, upadl jsem do postele a pak už to bylo jak v kině. Blik - rodina nade mnou, zavřu oči, blik - doktoři nade mnou, blik - jedu v sanitě, blik - jsem na CT.“

Ještě než upadl do bezvědomí, stačil lékařům říci, že se mu na záda přisálo klíště. „Oni mi hned udělali lumbální punkci, což lidi říkají, že to je strašná věc. Já to nevěděl, protože oni mě přehnuli přes postel, já byl v kómatu v okamžiku. Opravdu, já jsem padal, probíral se. Napíchli mě a začali do mě cpát co pět hodin penicilin.“

Klíšťová encefalitida je velmi závažné onemocnění. Podle epidemioložky z Krajské hygieny v Liberci Jany Prattingerové může skončit i smrtí.

„Může se jednat o postižení mozkových blan, ale může dojít k takovému postižení centrálního nervového systému, že člověk přestane dýchat. Je porušeno centrum, které zabezpečuje dýchání a oběh srdeční.“

V loňském roce se boreliózou nakazily dvě stovky lidí, encefalitidou deset osob. Letošní první případ klíšťové encefalitidy je na Českolipsku.

„Nevzpomíná si, že měl přisáté klíště, že pil nepasterizované mléko. Ale velmi pravděpodobně to bylo klíště, kterého si nevšiml. Mohlo se jednat o vývojové stádium, které je velmi malé a snadno ho můžeme přehlédnout na kůži.“

Radek s nemocí bojoval tři týdny. Půl roku se pak ještě vyrovnával s jejími následky. Doteď ale má migrény.

„Nemocnice, to ještě nebylo zdaleka to nejhorší. Já jsem byl potom jak malé dítě. Mě bylo pořád špatně, pořád mě pobolívala hlava, ta únava - to bylo to nejvíc. Člověk nemohl nic dělat. Potácel se mezi únavou, 3hodinovým spánkem a 10minutovým životem. Vlastně to trvalo tři měsíce, takže vlastně i psychicky, že jsem nemohl s ničím pomoc. Byl jsem vlastně pryč.“

Na rozdíl od boreliózy se proti klíšťové encefalitidě můžeme nechat očkovat. Radek už nemoc nepodceňuje. Očkovaná je celá jeho rodina.

Očkování jako takové má i mnoho odpůrců. I když denně venčí psa v lese, očkování pan Marek z Liberce považuje zatím za zbytečné.

„Jsem zastáncem teorie, že dokud jsem mladý, tak si s tím organismus sám poradí. A až budu starší, tak navíc nebudu zatížený žádnými látkami. Pak bych se chtěl nechat očkovat, aby ten účinek byl o to větší.“

Podle hygieniků by se měli nechat očkovat ti, kdo se pohybují v přírodě. Nejhorší dopad má onemocnění na seniory, mnohdy fatální.

autor: Eva Malá
Spustit audio